Kępno – Zespołu do walki z Przestępczością Gospodarczą wykrył oszustwo na 4mln

W minionych tygodniach policjanci Zespołu do walki z Przestępczością Gospodarczą zakończyli postępowanie przeciwko 45-latkowi z powiatu oleśnickiego, który prowadząc firmę meblarską dopuścił się oszustw finansowych na kwotę niespełna 4 mln złotych

W kwietniu 2015 roku policjanci zajmujący się przestępstwami gospodarczymi otrzymali informacje na temat oszustwa dokonanego przez 45-latka z powiatu oleśnickiego wobec jednego z zakładów na terenie powiatu kępińskiego. Kwota, o której wstępnie mówiono sięgała 360 000 zł. I były to wówczas zobowiązania zaciągnięte przez 45-latka wobec firmy z powiatu kępińskiego – niezapłacone faktury za pobrane towary. Prowadzone postępowanie wykazało, że 45-latek na terenie Sycowa prowadził firmę zajmującą się produkcją mebli. Firma nie przyniosła oczekiwanego zysku i wkrótce 45-latek stracił płynność finansową. Zataił jednak tę informację przed całym szeregiem firm i przedsiębiorstw znajdujących się na terenie południowej Wielkopolski oraz województwa dolnośląskiego. Pobierał towary potrzebne do produkcji mebli, jednak nie opłacał żadnej z zaciągniętych faktur. Jego sytuacja finansowa uniemożliwiała mu także regulację zobowiązań wobec samorządów i instytucji publicznych.

Prowadzone przez 12 miesięcy żmudne postępowanie wykazało 114 pokrzywdzonych, wśród których są osoby fizyczne, przedsiębiorstwa oraz instytucje publiczne i samorządy.

Przez niemal pół roku 45-latek kupował towary, zapewniając przedstawicieli firm o wypłacalności finansowej i dalszej owocnej współpracy. Wartość towarów które w ten sposób uzyskiwał od pokrzywdzonych sięgała nawet kilkuset tysięcy złotych. Kiedy mężczyzna wiedział, że skala długów, jest tak duża, iż nie pozwoli mu ona na spłatę zobowiązań wyprzedał majątek firmy uniemożliwiając wierzycielom komornicze dochodzenie swoich zobowiązań. Co bardziej bulwersujące, część własnego majątku zagrożonego zajęciem komorniczym odsprzedał…. członkom rodziny.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty związane z dokonaniem m.in. całego szeregu oszustw finansowych. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KPP Kępno