Które giełdy na świecie radziły sobie
najlepiej w trudnym roku 2022?
Ze względu na trudną sytuację geopolityczną rok 2022 był sporym wyzwaniem dla inwestorów. Nie brakuje jednak rynków, które były w stanie osiągnąć zyski nawet w tak wymagających warunkach.
Zacznijmy od strat: słabe wyniki amerykańskiej giełdy
Aby w pełni docenić korzystne wyniki wybranych rynków, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na negatywne rezultaty. Najbardziej odczuwalna dla inwestorów była bessa na giełdzie NYSE – nawet największe spółki przez cały rok odnotowywały regularne straty. Ostatecznie indeks S&P 500, który obejmuje 500 firm o najwyższej kapitalizacji, zakończył 2022 ze spadkiem 19,4%. To najgorszy wynik od 2008 roku. Co ciekawe, niektóre sektory – w tym energia i usługi użyteczności publicznej – mimo wszystko osiągnęły nieznaczny wzrost. Jeszcze gorsze rezultaty można było zauważyć na giełdzie NASDAQ, gdzie spadek w skali roku wyniósł aż 33,1%. Również polscy inwestorzy nie mieli zbyt wielu powodów do radości – wartość indeksu WIG20 spadła w 2022 o 21%, z kolei całego WIG o 17%.
Zaskakująco dobre wyniki tureckiej giełdy
Obecnie ciężko znaleźć giełdy na świecie, które radzą sobie lepiej niż rynek turecki. Pozytywne wyniki to spore zaskoczenie dla wielu inwestorów. Kraj obecnie boryka się ze stale słabnącą walutą, krytycznie wysoką inflacją (w październiku i listopadzie jej wartość znajdowała się w okolicach 85%) i licznymi zagrożeniami dla ekonomii. To warunki, w których niewiele osób w ogóle myślałoby o inwestowaniu – mimo tego indeks giełdy w Stambule wzrósł w 2022 roku o niemal 200%. Co jest powodem tej niespodziewanej anomalii? Wytłumaczeń jest wiele – na pewno warto wziąć pod uwagę niskie stopy procentowe ustalane przez turecki bank centralny. Ich niewielki poziom przekłada się na mało atrakcyjne oprocentowanie lokat i innych instrumentów finansowych. W połączeniu z niepewnością na rynku nieruchomości, która z kolei łączy się z wysoką inflacją, inwestorom pozostaje w zasadzie jedynie giełda. Turecki rynek był w ostatnim roku bardzo aktywny – liczba osób wykonujących transakcje wzrosła o ok. 60%, a wartość zleceń była wielokrotnie wyższa niż na warszawskiej giełdzie. Eksperci podkreślają również spory potencjał tureckiej ekonomii, która w najbliższych latach prawdopodobnie będzie nadal rosnąć.
Brazylia i Indie – indeksy giełdowe z kilkuprocentowym wzrostem
Mimo że wyniki spółek z Brazylii i Indii nie były tak imponujące jak w przypadku tureckiej giełdy, nie można pominąć świetnych wyników tych krajów w obliczu globalnego kryzysu finansowego. Największe indeksy – Bovespa (Brazylia) oraz Sensex i Nifty 50 (Indie) – zakończyły rok ze skromnym, lecz solidnym wzrostem na poziomie 4,3–4,7%. To rezultat połączenia kilku czynników, które wyglądają podobnie w obydwóch krajach. Są to bardzo szybko rozwijające się gospodarki o ogromnym potencjale – w ostatnim roku można było zauważyć m.in. spore wydatki w sektorze publicznym oraz wysoki popyt na nieruchomości. W następnych latach inwestorzy będą mogli liczyć na kolejne zyski na akcjach spółek z tych krajów.
Jak inwestować w akcje spółek z całego świata?
Aby móc obracać akcjami firm z różnych rynków, niezbędne będzie konto inwestycyjne u odpowiedniego brokera. Warto zwrócić uwagę na dostęp do różnych giełd – w dobie globalnego kryzysu dywersyfikacja jest świetnym sposobem na zabezpieczenie majątku. Wśród instytucji udostępniających swoją ofertę w Polsce szerokim wyborem różnych rynków może pochwalić się m.in. duński bank Saxo.