Młodzieńczy wybryk 63-latka! Za swoją głupotę może trafić nawet na 8 lat za kratki!
Policjanci z Wydziału Kryminalnego zatrzymali podejrzanego o wywołanie fałszywego alarmu. Bomba, o której poinformował 63-latek miała zostać podłożona w Komendzie Miejskiej Policji w Kaliszu. Mężczyzna sądził, że dzięki użyciu telefonu bez karty SIM, wykrycie przestępstwa będzie niemożliwe. Za to nieodpowiedzialne zachowanie kodeks karny przewiduje do 8 lat więzienia.
Podczas tego typu zgłoszeń, obowiązuje ścisły algorytm postępowania. Oficer dyżurny, któremu przekazana została informacja, nie lekceważąc zagrożenia natychmiast zaangażował policyjnych pirotechników do szczegółowego sprawdzenia pomieszczeń. Na miejscu pojawił się również przewodnik psa służbowego wraz ze swoim czworonożnym podopiecznym, przeszkolonym w zakresie wykrywania ładunków wybuchowych. Po dokładnym sprawdzeniu, okazało się, że zagrożenia nie ma. Zgłoszenie okazało się fałszywe.
Wykluczenie podłożenia ładunku, nie zakończyło czynności policjantów w związku z tą sprawą. Jeszcze tego samego dnia funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego podjęli działania, mające ustalić dane osoby dzwoniącej. Niestety tego typu sprawy nie są łatwe, ponieważ sprawcy korzystają zazwyczaj z telefonów, które nie posiadają karty SIM. Tym samym nie mają numeru abonenckiego.
W trakcie ustaleń dotyczących pierwszego zgłoszenia, pojawiła się kolejna informacja o bombie. Dokładnie 5 czerwca, również po godzinie 4:00 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu przyjął zgłoszenie o podłożeniu ładunku na terenie jednostki. Po raz kolejny, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym w komendzie, wdrożono procedurę sprawdzenia budynków przy ulicy Jasnej. I tym razem weryfikacja zgłoszenia, nie potwierdziła zagrożenia.
Analizując nagrania funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego szybko doszli do wniosków, że w obu przypadkach dzwoniącym jest ten sam mężczyzna. Ich działania operacyjne, podjęte w związku ze sprawą, doprowadziły do wytypowania podejrzanego. Sprawcą okazał się 63-letni mieszkaniec Kalisza. Mężczyzna został zatrzymany 9 czerwca w miejscu zamieszkania. Jeszcze tego samego dnia został przewieziony do Prokuratury Rejonowej w Kaliszu, gdzie usłyszał zarzut. Przyznał się do jego popełnienia.
Osoba, która wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
Przypomnijmy, że to kolejna osoba zatrzymana przez kaliskich policjantów, w tym roku, w związku z fałszywym alarmem. W kwietniu br. zarzut w podobnej sprawie usłyszał 33-latek, który dla żartu postanowił zawiadomić służby ratunkowe o poważnym wypadku drogowym, którego nie było.
Jednocześnie podkreślamy, że w każdym tego typu przypadku policjanci dołożą wszelkich starań, aby ustalić sprawcę fałszywego alarmu. Praca służb, powołanych do zapewnienia bezpieczeństwa oraz ratowania zdrowia i życia ludzkiego jest odpowiedzialna i trudna. Sprawcy tego typu przestępstw, angażując przedstawicieli poszczególnych służb w fałszywe zgłoszenia, muszą mieć świadomość, że swoim lekkomyślnym zachowaniem narażają zdrowie i życie innych osób.