Nowatorski zabieg w poznańskim szpitalu
10 i 11 października w Pracowni Elektrofizjologii Serca Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu przeprowadzono u 3 kolejnych pacjentów unikatowy na polską skalę zabieg żylnej ablacji alkoholowej komorowej arytmii serca.
To unikatowy zabieg – do tej pory w polskich szpitalach wykonywano ablację RF (z angielskiego: radiofrequency). To metoda leczenia pacjentów z zaburzeniem rytmu serca, tzw. częstoskurczem. Polega na tym, że lekarze najpierw dokładnie określają zaburzenie rytmu i precyzyjnie lokalizują miejsce odpowiedzialne za jego powstawanie. Następnie przez tętnice lub żyły wprowadzają do serca specjalną elektrodę ablacyjną, której końcówka zostaje rozgrzana prądem o częstotliwości radiowej do temperatury ok. 50 stopni. To wystarcza, by uszkodzić tkankę na tyle, żeby zablokować jej możliwość przewodnictwa elektrycznego, a tym samym powstrzymać arytmię. Zabieg pozwala na wyleczenie większości pacjentów, ale zdarzają się tacy, którym ablacja – nawet dwukrotna – nie pomaga.
– Ablacja alkoholowa jest nowatorską alternatywą dla grupy pacjentów z uporczywą arytmią komorową, której nie można wyleczyć innymi sposobami – wyjaśnia dr hab. med. Krzysztof Błaszyk, prof. UM, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Serca. – Polega na tym, że lekarze wprowadzają poprzez naczynia żylne wysokoprocentowy alkohol etylowy do serca pacjenta. W ten sposób tworzą tam bliznę, która powoduje podobny efekt końcowy, jaki ma miejsce w przypadku standardowej ablacji.
Metoda, choć inwazyjna, nie wymaga otwarcia klatki piersiowej oraz operacji na otwartym sercu. To przyspiesza rekonwalescencję pacjentów – a poprawa ich stanu zdrowia widoczna jest niemal od razu. Zabieg zapobiega rozwojowi kardiomiopatii, która prowadzi do niewydolności serca.
Zespół elektrofizjologów I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu przeprowadził zabieg razem ze światowej sławy specjalistą z zakresu elektrofizjologii serca, prof. Miguelem Valderrábano z Methodist DeBakey Heart & Vascular Center w Houston (Texas, USA). Profesor Valderrábano jest uznanym międzynarodowym ekspertem w zakresie tej innowacyjnej metody leczenia arytmii komorowej.
– Szpital Kliniczny im. Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu jest liderem w Wielkopolsce w zakresie kompleksowej diagnostyki i terapii schorzeń układu sercowo – naczyniowego – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Tego typu nowatorskie zabiegi tylko to potwierdzają i dowodzą, że pacjenci w naszym mieście leczeni są najnowocześniejszymi metodami, a młodzi lekarze mogą uczyć się od najlepszych. Cieszy mnie, że poziom opieki medycznej w mieście utrzymuje się na wysokim poziomie. Już niedługo skorzystają z tego również najmłodsi pacjenci – trwają intensywne prace nad ukończeniem projektu wykonawczego Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka.
Pracownia Elektrofizjologii Serca, w której wykonano zabieg, działa w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu, od 1997 roku kieruje nią dr hab. med. Krzysztof Błaszyk, prof. UM. W pracowni tej wykonano pierwsze w regionie inwazyjne badania elektrofizjologiczne oraz ablacje RF z zastosowaniem systemu CARTO w różnych zaburzeniach rytmu serca. Źródło: Miasto Poznań/Biuro Prasowe/Alicja Wesołowska