Odpowiedź ENERGA na pytanie o legalność produkcji prądu w gminie Nowe Skalmierzyce przez 3 wiatraki

Szanowny Panie Redaktorze,

w odpowiedzi na zadane przez Pana pytania oraz w nawiązaniu do stwierdzeń dotyczących ENERGA – OPERATOR S.A. zawartych w publikacji Państwa portalu (http://www.patriot24.net/video-wiatraki-bez-odbioru-dostarczanie-pradu-bez-koncesji-w-gminie-nowe-skalmierzyce-w-wielkopolsce,30960), wyjaśniamy, że omawiane źródło wytwórcze wprowadza energię elektryczną do sieci dystrybucyjnej ENERGA – OPERATOR S.A. na podstawie tymczasowego pozwolenia na użytkowanie modułu wytwórczego oraz terminowej umowy o świadczenie usług dystrybucji w zakresie poboru i oddania energii, przewidzianej na czas rozruchu modułu wytwarzania energii. Jest to rozwiązanie zgodne z obowiązującym w Polsce i UE prawem (wynika m.in. z ROZPORZĄDZENIA KOMISJI (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci).

Umożliwia to rozruch źródła wytwórczego i służy wytwórcom energii elektrycznej do wykonania niezbędnych prób i testów potrzebnych m.in. do uzyskania stosownej koncesji wydawanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie wniosku wytwórcy.

Podkreślamy, że ENERGA – OPERATOR S.A. pełni funkcję Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). OSD zarządzają podlegającymi im sieciami dystrybucyjnymi i odpowiadają za stabilność ich pracy oraz zachowanie odpowiednich parametrów dystrybuowanej nimi energii elektrycznej – również z uwzględnieniem wpływu, jaki na sieć mogą mieć przyłączone źródła wytwórcze. Dlatego też OSD sprawdza tego typu obiekty pod tym kątem.

Przed sfinalizowaniem przyłączenia źródła wytwórczego do sieci, podmiot przyłączany dostarcza oświadczenie o gotowości instalacji przyłączanej (modułu wytwarzania energii typu B lub C), sporządzone i podpisane przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia w obszarze eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru w zakresie kontrolno-pomiarowym lub uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej, w zakresie sieci instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych – zawiera ono również oświadczenie o zgodności wykonania instalacji przyłączanej m.in. z Prawem budowlanym i uzgodnioną przez ENERGA-OPERATOR S.A. dokumentacją. Następnie OSD dokonuje sprawdzenia czy urządzenia elektroenergetyczne wykonane zostały zgodnie z zawartym w umowie przyłączeniowej postanowieniami i dokumentacją techniczną, zawartymi w  przepisach prawa wymogami oraz czy będą  właściwie i w sposób bezpieczny współdziałać z siecią elektroenergetyczną.

W omawianym przypadku zostały spełnione wszystkie wymogi niezbędne do wydania tymczasowego pozwolenia na użytkowanie modułu wytwarzania, zawarcia stosownej umowy oraz przyłączenia obiektu do sieci i jego zasilenia.

Zaznaczamy jednocześnie, że ENERGA-OPERATOR S.A. wykonuje działalność regulowaną, w związku z czym decyzje dotyczące spraw przyłączeniowych oraz zawieranych umów, nie są i nie mogą być podejmowane w sposób uznaniowy, a wynikają z przepisów prawa i nałożonych na Spółkę obowiązków.  

Należy także zauważyć, że to podmiot odpowiedzialny za bilansowanie wytwórcy oraz wybrany przez niego sprzedawca energii, zajmują się rozliczeniami energii elektrycznej wprowadzanej do sieci ENERGA – OPERATOR S.A.    

Oceny legalności w kwestiach dotyczących prawa budowlanego, czy zasadności wydanych pozwoleń na budowę, pozostają w kompetencjach właściwych organów administracji. Dlatego, w tym zakresie, nie możemy udzielić odpowiedzi na zadane przez Pana pytania.

Uprzejmie prosimy o zamieszczenie odpowiedzi ENERGA-OPERATOR S.A. na Państwa portalu w całości, bez dokonywania edycji.

Z pozdrowieniami

Grzegorz Baran