Powrót do szkoły. Oto wskazówki, jak zrobić to w stylu eko!

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim kompletowanie wyprawki szkolnej. Kupując niezbędne artykuły warto poszukać rzeczy, które nie tylko będą przydatne podczas nauki, ale także przyjazne dla środowiska. Zanim wyruszymy na zakupy, w pierwszej kolejności przygotujmy plan działania, który pomoże wybrać najlepsze możliwości.

W 2023 roku rok szkolny rozpoczyna się nieco później niż zwykle. Pierwszy dzwonek uczniowie usłyszą nie 1 września, a dopiero w poniedziałek, 4 września. Jednak już od połowy wakacji sklepowe półki kuszą kolorowymi zeszytami, flamastrami i coraz bardziej wymyślnymi artykułami. Pośpiech, presja czasu i liczne promocje to pułapka, w którą często wpadamy, przygotowując się na kolejny rok nauki. Dlatego warto opracować plan, który pomoże zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas. Takie działanie może też uchroni przed zakupem zbędnych gadżetów.

Wyprawka szkolna w duchu less waste

Po pierwsze, warto dowiedzieć się, co powinno wchodzi w skład wyprawki. Z reguły w połowie wakacji szkoły informują o tym rodziców, przesyłając np. listę niezbędnych rzeczy. W takim spisie znajdziemy przede wszystkim zeszyty, przybory plastyczne oraz obuwie i odzież na zajęcia sportowe.

Drugi krok to przegląd rzeczy, które już posiadamy, ponieważ wiele z nich możemy wykorzystać ponownie. Piórnik czy plecak po wyczyszczeniu, wypraniu lub drobnych poprawkach krawieckich często będą w stanie posłużyć jeszcze przez lata. Wymiana wkładów w długopisach, zatemperowanie starych kredek czy ołówków pomoże zaoszczędzić pieniądze i przyczyni się do zmniejszenia ilości generowanych odpadów.

Po trzecie, przed wybraniem się do supermarketu warto przejrzeć internet i portale, na których znajdziemy rzeczy z drugiej ręki. Plecaki, ubrania, biurka czy tablice korkowe – tym artykułom bez problemu damy nowe życie, a skorzysta na tym zarówno nasz portfel, jak i środowisko naturalne.

Minimalizm – jakość, a nie ilość

Jeśli zależy nam na przyszłości naszej planety zwróćmy uwagę na jakość kupowanych produktów – tak, by służyły naszym pociechom jak najdłużej. Wybierajmy artykuły wielorazowe, np. długopisy z wymiennymi wkładami czy flamastry z możliwością uzupełnienia. Na sklepowych półkach znajdziemy także zeszyty, notatniki czy bloki, które wytworzone zostały z makulatury. Nie zapominajmy też o tym, by do naszego koszyka wkładać rzeczy, które nie zawierają zbędnego plastiku czy innych nieekologicznych opakowań.

Podczas kompletowania wyprawki szkolnej warto sprawdzić czy rzeczy, które kupujemy są wyprodukowane z surowców pochodzących z odzysku, czy nadają się do recyclingu, a może są całkowicie biodegradowalne. Obecnie bez problemu znajdziemy ołówki, kredki i inne przybory szkolne wyprodukowane z surowców wtórnych, podobnie jak długopisy i pisaki, których obudowa i zatyczka w większości nadają się do recyklingu – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

To tylko kilka wskazówek na powrót do szkoły w stylu eko. Wprowadzając je w życie nie tylko przyczynimy się do redukcji generowanych śmieci i ochrony środowiska, ale również damy dzieciom dobry przykład zrównoważonego stylu życia. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze kroki mają ogromne znaczenie.