Prawie 200 osób zatrzymanych w sprawie gangu „Bukaciaka”

Policjanci CBŚP pod nadzorem Prokuratury Krajowej wykonywali czynności, w wyniku których zatrzymali i doprowadzili z zakładów karnych 9 osób podejrzanych o działalność multiprzestępczą, związanych z grupą „Bukaciaka”. Podejrzani usłyszeli blisko 30 zarzutów prokuratorskich, a w tym jedna osoba podejrzana jest o usiłowanie zabójstwa. 8 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Łącznie w całej sprawie występuje blisko 200 podejrzanych.

Funkcjonariusze z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji na początku zeszłego tygodnia przeprowadzili działania, w związku ze śledztwem w sprawie multiprzestępczej zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Śledztwo nadzoruje Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

W ramach akcji policjanci warszawskiego CBŚP zatrzymali i doprowadzili z zakładów karnych 9 mężczyzn w wieku od 34 do 66 lat. Według ustaleń śledczych te osoby, mogły prowadzić działalność przestępczą w latach 2013-2016 i były powiązane z grupą „Bukaciaka”. Działania, które przeprowadzono na terenie województwa mazowieckiego zostały wcześniej szczegółowo zaplanowane i zrealizowane w sposób skoordynowany, tak aby jednocześnie zatrzymać wszystkie podejrzane osoby i uniemożliwić im zatarcie śladów przestępstwa, a także porozumiewanie się i ustalenie wspólnej wersji wyjaśnień.

Osoby zostały następnie doprowadzone do mazowieckiego wydziału Prokuratury Krajowej, gdzie prokurator przedstawił im blisko trzydzieści zarzutów dotyczących między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, nielegalnego posiadania broni palnej, rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia lub broni palnej, paserstwa, a także wprowadzenia do obrotu znacznych ilości narkotyków. Ponadto jeden z zatrzymanych mężczyzn usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa człowieka. Na wniosek prokuratora i decyzją sądu, 8 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Łącznie w całej sprawie występuje już blisko 200 podejrzanych oraz zabezpieczono około 40 sztuk broni palnej, trzy granaty i ponad 2 tysiące sztuk amunicji, a także kilkadziesiąt kilogramów środków odurzających i substancji psychotropowych. Śledczy cały czas analizują zebrany materiał dowodowy i nie wykluczają dalszych działań w sprawie. Warto zobaczyć poprzednie komunikaty powiązane z tą sprawą:

Zespół Prasowy CBŚP

źródło: cbsp.policja.pl