„ROSYJSKA RULETKA” z materiałami niebezpiecznymi na A2! Kierowcy ze wschodu dostali od ITD po 10 000 kary!

22 lutego br. wielkopolscy inspektorzy zatrzymali dwa rosyjskie tiry, których kierowcy nie mogli wykazać się wymaganymi dokumentami przy przewozie także materiałów niebezpiecznych.

Pierwszy przypadek nieprawidłowości zarejestrowali inspektorzy poznańskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. W Gołuskach przy autostradzie A2 zatrzymali do kontroli ciągnik Scania wraz z naczepą, którymi rosyjski przewoźnik wykonywał transport drogowy rzeczy z Niemiec do Rosji tranzytem przez Polskę. W sumie przewoził 21062 kg materiałów niebezpiecznych.

20170223_06

Kierowca okazał do kontroli zezwolenie na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy, dwustronny i tranzytowy. Jednak zabrakło w nim odpowiednich wpisów. W związku z tym inspektorzy stwierdzili wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego rzeczy bez zezwolenia.

Z kolei inspektorzy z Oddziału w Gnieźnie wytypowali do rutynowej kontroli zestaw pojazdów należący do innego rosyjskiego przewoźnika.

Zatrzymany w Nagradowicach, także przy A2, kierowca, wykonywał międzynarodowy przewóz ładunku z Niemiec do Rosji. Podczas analizy okazanych do kontroli dokumentów wykryto, że nie wypełnił całości zezwolenia na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy. A zgodnie z obowiązującymi przepisami, zobowiązany był posiadać wypełnione zezwolenie podczas każdej jazdy i okazywać je na żądanie organom kontroli. Zezwolenie w którym nie wypełniono wszystkich rubryk jest nieważne, a przejazd uznaje się za wykonywany bez zezwolenia.

20170223_02

W związku z ujawnionymi naruszeniami wobec obydwu przewoźników zostaną wszczęte postępowania administracyjne zagrożone karą pieniężną w wysokości 10 tys. zł. W pierwszym wypadku kierowca zapłacił wymaganą dziesięciotysięczną kaucję w poczet kary, a w drugim nie. Dlatego też wydano dyspozycję usunięcia jego pojazdu na parking depozytowy wyznaczony przez starostę.