Środa Wlkp. – Święta po polsku – czyli alkohol, kłótnie i policyjne interwencje

Minione święta były dla średzkich policjantów bardzo pracowite. Kilkadziesiąt wyjazdów do zgłaszanych interwencji spowodowały, że mundurowi nie mieli chwili wytchnienia. Prym w zgłoszeniach wiodły interwencje domowe i sąsiedzkie. Na szczęście na średzkich drogach było bezpiecznie – nie doszło do żadnego poważnego drogowego zdarzenia.

„Zdrowych, spokojnych… ” wpisuje się już do tradycji życzeń świątecznych. Policyjne statystyki zupełnie jednak tym życzeniom przeczą. Choć święta powinny być czasem wytchnienia od codziennych obowiązków i miłych spotkań z bliskimi przy suto zastawionym stole, koniec końców okazuje się, że najdogodniejszy czas na zwary, kłótnie, szarpaniny i wyzwiska.

Od Wielkiego Piątku do świątecznego poniedziałku policjanci ze Środy Wlkp. byli wzywani do kilkudziesięciu interwencji. Najwięcej było domowych awantur, które wywiązywały się nierzadko po wypitym alkoholu. Kłócili się teście, małżonkowie, rodzeństwo, dzieci z rodzicami i rodzice z dziećmi. Powody były tendencyjne – pieniądze, wychowanie dzieci lub jego brak, zazdrość małżonków lub też po prostu wszystko – bo było za dużo wódki na stole.

Nie brakowało kłótni w lokalach, a i spory czy waśnie sąsiedzkie też nie obyły się bez przyjazdu policji. Interwencje dotyczyły hałasów, głośnej muzyki w nocy i zakłócających spoczynek nocny towarzyskich spotkań. Czterokrotnie mundurowi interweniowali wobec mężczyzn, których nadmiernie zmógł alkohol i postanowili spać na ulicy czy klatce schodowej bloku. Spokoju nie było też w Wielki Piątek i sobotę , gdzie obsługa marketów w trzech przypadkach wzywała funkcjonariuszy do ujętych sklepowych złodziei.

W sumie funkcjonariusze do takich właśnie interwencji byli wzywani blisko 40 razy, zaledwie przez trzy dni. Na świętowanie mundurowi czasu zupełnie nie mieli. Prócz wysypu kłótni, awantur i sprzeczek policjanci nadzorowali wzmożony ruch na drogach, który powstał w związku ze świątecznymi wyjazdami.

Od 24 do ranka 29 marca policjanci pełnili służbę w ramach akcji „Bezpieczny weekend – WIELKANOC 2016”. Podczas tych działań drogówka sprawdziła trzeźwość ponad 1800 kierowców, spośród których czterech znajdowało się pod wpływem alkoholu. W pięciu przypadkach zatrzymano prawa jazdy, w tym nie tylko za alkohol, ale również za nadmierną prędkość. Za usterki techniczne zatrzymano również siedem dowodów rejestracyjnych od pojazdów. W minione święta 150 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi – głównie za nadmierną prędkość. Pogoda dopisała, zetem tych którzy wybrali szybką jazdę po drogach powiatu średzkiego nie brakowało. Szczęściem policjanci nie odnotowali żadnego wypadku, mimo trzech weekendowych kolizji – nikt nie odniósł obrażeń ciała.

Pracowity dla mundurowych był też Wielki Piątek. Policjanci tradycyjnie już od bardzo wczesnych godziny porannych wspierali organizowane na ulicach miast i wsi drogi krzyżowe. Funkcjonariusze zabezpieczali przemarsze wiernych, by uczestnictwo w tym kościelnym wydarzeniu było bezpieczne.

Źródło: KPP Środa Wlkp.