Szamotuły – Wybuch gazu w gminie Duszniki!


Do zdarzenia zadysponowano łącznie 11 zastępów ratowniczych PSP i OSP, poinformowano Policję, PRM, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Gazowe, inspektora nadzoru budowlanego oraz władze gminy.  03 marca br. o godzinie 19.11 Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie o wybuchu gazu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w miejscowości Grzebienisko w gminie Duszniki.

348p1150829a
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP zastano: budynek mieszkalny wielorodzinny z wyburzoną (wyrzuconą na drogę) ścianą nośną na wysokości pierwszego piętra i uszkodzoną na poziomie parteru. Zarwany i oparty na stropie nad pierwszą kondygnacją był również stropodach budynku o konstrukcji drewnianej. W trakcie rozpoznania ustalono że w budynku nie ma osób poszkodowanych. Mieszkańcy (9 osób) opuścili budynek przed przybyciem zastępów Straży Pożarnej. Kobieta, w której mieszkaniu nastąpił wybuch, znajdowała się pod opieką ZRM i została przewieziona do Szpitala Powiatowego w Szamotułach. W trakcie badań stwierdzono poparzenia dróg oddechowych.

503p1150828a
Działania SP polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądu gaśniczego na palący się tapczan oraz elementy wyposażenia łazienki, wyniesieniu z budynku dwóch butli z gazem propan – butan, zabezpieczeniu linii energetycznej do czasu przybycia na miejsce Pogotowia Energetycznego, zabezpieczeniu terenu wokół budynku przed dostępem osób postronnych, zamknięciu zaworów doprowadzających gaz sieciowy do obiektu oraz oświetleniu terenu działań. Pogotowie Gazowe po przybyciu na miejsce zdarzenia całkowicie odcięło dopływ gazu do obiektu. W trakcie dalszych działań na miejsce przybył inspektor nadzoru budowlanego, który po przeprowadzeniu oględzin budynku wydał zakaz użytkowania całego budynku. Na miejscu obecny był również wójt gminy Duszniki, który zajął się organizacją pomocy dla poszkodowanych mieszkańców budynku.
Na miejsce udała się również grupa operacyjna w składzie Z-ca Komendanta Powiatowego st. kpt. Arkadiusz Rakowski oraz oficer prasowy KP PSP w Szamotułach st. kpt. Przemysław Chojan, który udzielił informacji mediom lokalnym oraz ogólnokrajowym. Źródło: PSP Szamotuły, Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Przemysław Chojan