UWAGA! Ptasia grypa dotarła do Poznania i Mosiny!

Uwaga! Ptasia grypa dotarła do Poznania wykryto ją u trzech łabędzi na Jeziorze Kierskim. – informuje Radio Merkury.

– Sekcja zwłok łabędzi wstępnie została przeprowadzona w Poznaniu. Zmiany sekcyjne wskazywały na objawy tej choroby. W związku z tym próby zostały wysłane do Puław. Potwierdzenie jest, że jest to ptasia grypa także w przypadku łabędzi – mówił w rozmowie z Radiem Merkury Andrzej Żarnecki, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

O wystąpieniu ogniska ptasiej grypy poinformowała Ochotnicza Straż Pożarna z miejscowości Pecna:
W związku z pojawiającymi się doniesieniami w mediach informujemy, że rzeczywiście na terenie gminy Mosina w miejscowości Bolesławiec zostało zdiagnozowane ognisko wirusa ptasiej grypy. Na chwilę obecną Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego Powiatu Poznańskiego przy współpracy z władzami gminy Mosina wdrożył procedurę mającą na celu uniemożliwienie rozprzestrzeniania się wirusa H5N8.

Dziś zabito 12 tysięcy ptaków, które zostały już zutylizowane – mówił wczoraj Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Żarnecki dla Radia Merkury.

Zebrane na miejscu służby weterynaryjne, straży pożarnej, policji i zarządców dróg wyznaczyły strefę zagrożenia o promieniu 3 kilometrów oraz strefę zapowietrzoną o promieniu 10 kilometrów.

16508609_1247262752021604_3210825477565646812_n

Na drogach dojazdowych zostały rozstawione maty dezynfekcyjne oznaczone specjalnymi znakami informacyjnymi oraz został ograniczony ruch pojazdów. Pragniemy uspokoić mieszkańców, że nie ma zagrożenia dla ludzi oraz apelujemy do kierowców o w miarę możliwości nie korzystanie z drogi biegnącej przez Bolesławiec, a jeżeli już zajdzie taka konieczność to prosimy stosować się do poleceń wydawanych przez służby i ustawionych znaków przez matami dezynfekcyjnymi.

Za informacje dziękujemy OSP Pecna