Wielki progres nowotomyskiej firmy.
Ponad 200 osób znajdzie zatrudnienie w nowej hali produkcyjnej Fabryki Narzędzi Chirurgicznych “Braun”, przeznaczonej do wytwarzania kleszczy ekstrakcyjnych, której otwarcie zaplanowano w maju. 29 października 2009 w Radzyniu Podlaskim otwarto Fabrykę Narzędzi chirurgicznych wybudowaną przez firmę Aesculap Chifa, która jest częścią renomowanego niemieckiego koncernu B Braun.
Jak wspomina Zdzisław Miś, kierownik radzyńskiej fabryki: – Równolegle z budową zakładu szkoliliśmy pracowników w Fabryce Narzędzi Chirurgicznych w Nowym Tomyśłu. Na początku pracowało tu 35 osób.
Działalność rozpoczęto od produkcji kleszczyków naczyniowych.
Druga linia produkcyjna(nożyczki chirurgiczne) została uruchomiona w 2011 roku. 2013 poszerzono asortyment o łyżeczki i dźwignie, wykorzystywane w leczeniu stomatologicznym.Jak informuje Miś: -Obecnie zatrudniamy 223 osoby, z powiatu radzyńskiego i sąsiednich. Nasi pracownicy posiadają różne wykształcenie. Mamy matematyków, humanistów, fizjoterapeutów. By dobrze wykonywać pracę w naszej fabryce, musieli wszystkiego uczyć się od podstaw.
Staże młodych pracowników finansuje Powiatowy Urząd Pracy, z którym zakład nawiązał współpracę. Jak tłumaczy dyrektor zakładu: – Na początku odbywają staż, potem otrzymują umowę o pracę. Staramy się każdemu dawać szanse na zatrudnienie. Jeśli komuś zależy na pracy i stara się ją wykonywać jak najlepiej, nie musi się obawiać, że ją straci.
–Nie stoimy na straconej pozycji, jeśli chodzi o atrakcyjność wynagrodzeń z innymi zakładami pracy – zapewnia.
Pracownicy mają do dyspozycji stołówkę, szatnie. Są nawet pokoje dla karmiących matek. Ci, którzy decydują się studiować kierunki techniczne, mogą liczyć na dofinansowanie czesnego. Firma chętnie pokryje też koszty nauki języków obcych.
Praktyki odbywa tu 50 uczniów pierwszej i drugiej klasy ZSZ z radzyńskiego Zespołu Szkół Ponadgminazjalnych – to efekt nawiązanej współpracy. Jak wyjaśnia dyrektor fabryki: Chcemy, aby w przyszłości ci młodzi ludzie pracowali u nas. Większość z nich po skończeniu szkoły przychodzi do nas do pracy. Chętnie zatrudniamy młodych, są sprawni i kreatywni.
W grudniu 2014 r. rozpoczęto budowę nowej hali produkcyjnej, obecnie trwają w niej prace wykończeniowe. To decyzja właściciela koncernu Ludwika Brauna.
W nowych pomieszczeniach przeznaczono miejsce na zaplecze socjalne, a także warsztaty szkolne. – Docelowo w nowej hali chcielibyśmy zatrudnić ponad 200 osób.
Dalszy rozwój jest możliwy, fabryka dysponuje bowiem 8 ha terenów pod inwestycje. W planach jest także wybudowanie parkingu na 300 miejsc postojowych.
Jak zapewnił na ostatniej sesji Rady Miasta, burmistrz Radzynia Jerzy Rębek, miasto doszło do szczęśliwego finału z lubelskim oddziałem GDDKIA ws. zjazdu z drogi krajowej nr 19.
Uruchomienie radzyńskiej fabryki kosztowało inwestora ok. 25 mln zł. Planowana rozbudowa ma pozwolić na roczne obroty w wysokości 70-80 mln zł. B. Braun, jako jeden z wiodących na świecie koncernów medycznych. Zatrudnia ok. 50 tys. pracowników w 60 krajach. 600 wzorów narzędzi chirurgicznych produkowanych w Radzyniu Podlaskim, trafia głównie na eksport, m.in. do Japonii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Anglii czy Francji.