Zakrętki „na uwięzi” – Rewolucja w Recyklingu Tworzyw Sztucznych zgodnie z Dyrektywą SUP

Opakowania z tworzyw sztucznych i efektywność recyklingu to obecnie gorące tematy w dyskusjach ekologicznych. Coraz częściej słyszymy o zakrętkach „na uwięzi”, wprowadzonych zgodnie z Dyrektywą Single-Use Plastics (SUP) z 5 czerwca 2019 roku. Wprowadzenie tych zakrętek, będących elementem Dyrektywy SUP, wywołuje skrajne emocje zarówno wśród społeczeństwa, jak i polityków, ale ma na celu zwiększenie efektywności recyklingu. Jakie korzyści przyniesie to rozwiązanie i jakie zmiany czekają polskich konsumentów?

Dyrektywa SUP stawia przed przedsiębiorcami wiele wymagań. Zakazuje sprzedaży wielu jednorazowych plastikowych produktów, dla których istnieją alternatywy, takich jak słomki, sztućce, talerze, patyczki higieniczne i mieszadełka do napojów. Nakłada także obowiązek rozszerzonej odpowiedzialności producenta, określa wymagania dotyczące projektowania i znakowania opakowań, poziomy selektywnej zbiórki oraz poziom recyklatu w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Najwięcej uwagi przyciągają jednak zakrętki „na uwięzi”.

„Zakrętki „na uwięzi” budzą skrajne emocje konsumentów, co jest dobrą okazją do wyjaśnienia, dlaczego producenci opakowań z tworzyw sztucznych i napojów stosują takie rozwiązanie” – mówi Dariusz Lizak, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Przemysł Rozlewniczy. – Dyrektywa SUP oraz Rozporządzenie PPWR Parlamentu Europejskiego z 24 kwietnia 2024 roku proponują nowe podejście do zarządzania cyklem życia opakowań z tworzyw sztucznych, wspierając gospodarkę o obiegu zamkniętym i przynosząc korzyści dla środowiska i społeczeństwa – dodaje.

Zwiększenie efektywności recyklingu

Przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach z tworzyw sztucznych muszą dostosować się do nowych wymogów, w tym do stosowania zakrętek „na uwięzi”, trwale przymocowanych do opakowań od 1 lipca 2024 roku. Zgodnie z ustawą SUP, od 2025 roku muszą osiągnąć selektywną zbiórkę butelek na poziomie minimum 77%, a do 2029 roku – 90%. Dodatkowo, butelki PET muszą zawierać co najmniej 25% recyklatu do 2025 roku i 30% do 2030 roku. Kluczowym elementem w realizacji tych celów jest wprowadzenie systemu kaucyjnego.

Przytwierdzanie zakrętek do butelek ma na celu zmniejszenie liczby zakrętek, które nie trafiają do recyklingu, zwiększając efektywność odzysku surowców. Dotychczasowe systemy selektywnej zbiórki nie były w stanie skutecznie oddzielać tak małych frakcji jak zakrętki.

„Dyrektywa SUP wymaga również edukacji społeczeństwa na temat zmian i efektywnego recyklingu. W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych rozwiązań wspierających spełnianie unijnych norm” – mówi Dariusz Lizak. – Przyzwyczajenie się do nowych rozwiązań może zająć trochę czasu, ale ich celem jest ochrona środowiska – podsumowuje.

Zakrętki „na uwięzi” to doskonała okazja do rozmowy o zmianach, jakie zauważymy w naszych codziennych nawykach, zwłaszcza że cele UE w zakresie ochrony środowiska są ambitne i stanowią wyzwanie dla wszystkich państw członkowskich.

„Pozyskiwanie surowców wysokiej jakości do recyklingu, jak pokonsumenckie butelki PET, bezpośrednio wpływa na dostępność jakościowego recyklatu, z którego producenci tworzą nowe opakowania. Trwałe przymocowanie zakrętek ma zapobiegać ich uwalnianiu do środowiska. Chociaż zmiany mogą być niewygodne dla konsumentów, nieustannie pracujemy nad poprawą komfortu użytkowania opakowań i minimalizacją ich wpływu na środowisko” – podsumowuje Mariusz Musiał, dyrektor zarządzający ALPLA w Polsce.

Źródło informacji: Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy”