Wągrowiec – Kolejny zabezpieczony pocisk z czasów II wojny światowej

Pocisk moździerzowy z okresu II wojny światowej zabezpieczyli policjanci na jednej z posesji w miejscowości Konary w gminie Gołańcz.

Stanowisko kierowania KPP w Wągrowcu o pocisku powiadomione zostało we wtorek około godziny 21:30. W zrujnowanej szopce pod stertą piasku gliny i innych metalowych przedmiotów od czasów II wojny światowej leżał długi na 30 cm i średnicy około 10 cm pocisk moździerzowy.

Jak ustalono, pozostawił go tam nie żyjący już dziadek osoby zgłaszającej, uchował się on w tym miejscu zapomniany przez resztę rodziny aż do czasów porządkowania terenu, kiedy dał o sobie przypomnieć znalazcy.

O znalezisku policjanci poinformowali grupę saperów z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Policjanci zabezpieczali miejsce znaleziska do następnego dnia, kiedy przekazali miejsce grupie rozminowania saperskiego. Okazało się że granat moździerzowy na szczęście nie był niebezpieczny, gdyż nie było w nim ładunku wybuchowego.

Granat moździerzowy to kolejne znalezisko w naszym powiecie. Za każdym razem kiedy podczas prac porządkowych, kopania w ziemi, zdarzały się i prace polowe, natrafimy na coś co swoim wyglądem może przypominać granaty, pociski artyleryjskie, nie ryzykujmy. Wykonaj tel. 997, lub 112 poinformuj o znalezisku, a wyszkolone służby zajmą się tym z zachowaniem niezbędnych środków bezpieczeństwa.

Źródło: KPP Wągrowiec