Ciemne strony gry Pokemon Go!

Od pewnego czasu możemy spotkać na ulicach osoby w różnym wieku, które wpatrując się w swoje smartfony, przemierzają ulicę naszych miast w poszukiwaniu animowanych stworów. Pozorna zabawa niesie jednak za sobą ogromne niebezpieczeństwo. Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu apeluje o rozwagę!

Dostępna od 6 lipca aplikacja „Pokemon Go” to zabawa polegająca na szukaniu pokemonów (nazwa pochodzi od zbitki słów „pocket” i „monster” i można ją tłumaczyć jako „kieszonkowy potwór”) – stworków z popularnej w latach 90-tych animacji z Japonii.

Od czasów premiery gra ta bije wszelkie rekordy popularności. Na ulicach można spotkać wielu ludzi wpatrzonych w ekran swoich smartfonów. Każdego kolejnego dnia przybywa użytkowników zainteresowanych złapaniem animowanego potworka, który widziany jest tylko okiem kamerki telefonu. Myśliwych nie brakuje również na ulicach powiatu nowotomyskiego. Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu ostrzega jednak, że ta gra może być niebezpieczna.

Głównym zagrożeniem przede wszystkim są wydarzenia w ruchu drogowym. Spora część użytkowników wsiada za kółko swojego samochodu, w którym może pokonać o wiele większy dystans niż pieszo. To z kolei pozwala im odnaleźć większą liczbę „Pokemonów”, którymi następnie można pochwalić się swoim rówieśnikom.

Zdarzenia drogowe to nie jedyny problem. Kolejną sprawą niosącą ogromne zagrożenie jest funkcja „lure”, umożliwiająca wabienie innych graczy poprzez umieszczenie stworka w odpowiednim miejscu. Fakt ten szybko wykorzystują osoby o niecnych zamiarach do popełniania rozbojów.

Pojawiają się również zagrożenia komputerowe. Aplikacja wystartowała w USA, Australii i Nowej Zelandii. Paradoksalnie ta popularność wstrzymała wejście na kolejne rynki w obawie o przeciążenia serwerów. Ludzie mają jednak swoje sposoby na uzyskanie dostępu do gry, ale nie wszyscy te sposoby znają. Niecierpliwość i brak informacji tworzą idealny grunt dla cyberprzestępców. Pojawiły się już złośliwe wersje Pokemon Go zawierające DroidJack-a, dającego cyberprzestępcą pełną kontrolę nad telefonem użytkownika.

 

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu zwraca się z apelem do mieszkańców naszego powiatu używających aplikacji Pokemon Go.  Pamiętajmy, że nasze zdrowie i życie jest cenniejsze niż kilka wirtualnych stworków. Chwila nieuwagi i pozorna zabawa może się dla nas skończyć tragicznie.

Oto kilka porad, które mogą uchronić nas od niepożądanych wydarzeń:

  • Nie korzystaj z aplikacji, gdy kierujesz pojazdem mechanicznym
  • Nie wkraczaj na teren prywatny próbując „złapać” Pokemona
  • Miej oczy i uszy szeroko otwarte. Nie wpatruj się w telefon nie wiedząc co jest wokół ciebie. Niebezpieczeństwem mogą być drogi, krawężniki, studzienki, itd.
  • Bądź ostrożny podając swoją lokalizację. Nieznajomi mogą wykorzystać te informacje.
  • Podróżuj w grupach i w dobrze oświetlonych miejscach.

Źródło: KPP Nowy Tomyśl