Działali w „białych kołnierzykach”. Wyłudzili ponad 4 miliony złotych! Podczas zatrzymania w domu jednego z nich znaleziono ponad kilogram amfetaminy i kokainę FILM

Dziewięć osób z powiatu średzkiego trafiło 7 marca br., do policyjnego aresztu. Wszystko za sprawą wykrytej siatki firm i słupów zamieszanych w proceder wyłudzania leasingów na blisko 4 miliony złotych. Podejrzenia policjantów ze Środy Wlkp., że jeden z członków tej grupy ma związek również z handlem narkotykami, potwierdziło przeszukanie jego domu. Znaleziono tam prawie kilogram amfetaminy i kokainę gotową do przygotowania kilkudziesięciu porcji.

Termin „białych kołnierzyków” został stworzony przez brytyjskich stróżów prawa do określenia przestępczości ludzi o wysokim statusie społeczno-ekonomicznym lub też osób, których działania godzą w interesy budżetu państwa i sektora prywatnego. Wykrywaniem takich procederów i ściganiem dokonujących tego sprawców, zajmują się w Policji specjalne komórki. Zespół do spraw przestępczości gospodarczej w średzkiej komendzie, od dłuższego czasu pracował nad wykryciem szeregu wyłudzeń. Miały one polegać na zawieraniu umów z różnymi funduszami leasingowymi, których następnie nie spłacano. Policjanci ze Środy  Wlkp. łącząc ze sobą różne transakcje, firmy, osoby i miejsca, rozwiązali łamigłówkę. Efektem tego było ustalenie i zatrzymanie członków siatki, współpracujących w ramach kilkunastu wyłudzeń kredytowych, z których każda opiewała na wartość od dwustu do trzystu tysięcy złotych.

Finał sprawy nastąpił 7 marca br. To właśnie wtedy na podstawie postanowienia Prokuratury Rejonowej policjanci ze Środy, wspierani funkcjonariuszami z Wrześni oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Wydział Przestępczości Gospodarczej, a także Wydziału w jednym czasie dokonali zatrzymania dziewięciu podejrzanych – ośmiu mężczyzn i jednej kobiety.

Podczas rozpracowywania przestępczej szajki detektywi trafili na ślad przewijających się w sprawie narkotyków. Dalsza praca nad rozwiązaniem sprawy pozwoliła ustalić, że jeden z mężczyzn funkcjonujący w tej grupie, zajmuje się handlem narkotykami. W zatrzymanie tego 35-latka włączyli się funkcjonariusze Wydziału Narkotykowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu oraz Grupy Realizacyjnej w Środzie. W trakcie zatrzymania przeszukano należące do niego pomieszczenia. Kryminalni znaleźli tam nielegalne papierosy, blisko kilogram amfetaminy i kokainę gotową do przygotowania kilkudziesięciu porcji, a także akcesoria do dzielenia, ważenia, szykowania i dalszej sprzedaży środków odurzających. Śledczy ze Środy szacują, że czarnorynkowa wartość narkotyków może oscylować w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Mężczyzna usłyszał zarzuty za posiadanie znacznej ilości środków psychotropowych oraz za udział w leasingowych wyłudzeniach. Wraz z nim zarzuty usłyszało dwóch braci, którzy wspólnie i w porozumieniu działali w celu bezprawnego uzyskania pieniędzy z kredytów. Pozostali zatrzymani pełnili w procederze funkcję słupów. Im również zostały przedstawione zarzuty związane z działalnością na szkodę funduszy leasingowych. Kodeks karny za ten rodzaj przestępstwa przeciwko mieniu przewiduje od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. 35-latkowi grozi surowsza kara. Za posiadanie narkotyków znacznej ilości prawo przewiduje od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd w jego przypadku przychylił się do wniosku prokuratora o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Jak podkreślają funkcjonariusze PG sprawa wyłudzeń może jeszcze się rozwijać, ponieważ zabezpieczono sporo materiałów dowodowych, w tym pokaźną dokumentację finansową związaną z działalnością wielu firm, w tym szereg faktur, rachunków i umów. Policjanci będą to wszystko skrupulatnie analizować. Źródło: KWP Poznań