International Recycling Tour 2024 w Bydgoszczy: Promocja Recyklingu Puszek Aluminiowych
International Recycling Tour 2024 po raz czwarty wzywa do działań na rzecz ochrony środowiska w 16 krajach. Celem tegorocznej edycji jest podkreślenie znaczenia recyklingu puszek po napojach w oszczędzaniu zasobów i łagodzeniu zmian klimatycznych. W ramach wydarzenia, związanego ze Światowym Dniem Środowiska, zorganizowano artystyczne instalacje związane z zagrożonymi gatunkami zwierząt pod hasłem #Re.
W Bydgoszczy, artysta Andrzej Poprostu (Marcin Gręźlikowski) stworzył unikalne graffiti na ścianie ze sprasowanych puszek napojowych. To wyjątkowe dzieło było dostępne do oglądania tylko tego dnia.
„Polskie obchody trasy odbyły się 8 czerwca podczas Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej Drum Fusion w Bydgoszczy. Inicjatywa Każda Puszka Cenna zawsze była związana ze zbiórką opakowań aluminiowych na imprezach plenerowych. Osoby lubiące rywalizację mogły wziąć udział w Canmagedon – torze przeszkód odpowiadającym 9 etapom cyrkularnego życia aluminiowych puszek po napojach,” zauważa Paweł Wiśnioch z Fundacji RECAL.
W Polsce, oprócz promowania recyklingu puszek aluminiowych, edukowano również na temat nadchodzącego systemu kaucyjnego. W tym celu wspierała nas Grupa Żabka, która od 2 lat prowadzi akcję zbiórki puszek i butelek w swoich sklepach w Bydgoszczy. Podczas wydarzenia, Żabka zapewniła EKOmat, czyli maszynę do zwrotu niezgniecionych puszek, oferując każdemu, kto oddał opakowanie, 10 żappsów w aplikacji żappka. Dodatkowo, osoby przynoszące większą ilość puszek otrzymywały napój w puszce.
W trakcie wydarzenia, do specjalnych plecaków i pojemników zbierano również zgniecione puszki po napojach. Przekazanie żappsów za niezgniecione puszki miało na celu promowanie zmiany nawyków przed wprowadzeniem systemu kaucyjnego. System ten pozwoli na zwrot kaucji za puszki bez potrzeby okazywania dowodu zakupu, jednak wymagane będzie zwracanie puszek niezgniecionych, aby możliwa była weryfikacja zasadności zwrotu kaucji.
Dążenie do 100% recyklingu puszek po napojach
Aby utrzymać globalne ocieplenie poniżej 2°C, musimy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o prawie połowę do 2030 roku. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, zatrzymanie i odwrócenie degradacji lądów i oceanów może zapobiec utracie 1 miliona zagrożonych gatunków. Odtworzenie zaledwie 15% ekosystemów na obszarach priorytetowych może zmniejszyć wymieranie o 60% dzięki poprawie siedlisk.
„Naszą wizją jest osiągnięcie 100% globalnego recyklingu puszek po napojach! Każda puszka poddana recyklingowi może wrócić na półkę w ciągu 60 dni, a kampanie takie jak International Recycling Tour przybliżają nas o krok do tej wizji, pokazując siłę wspólnego działania w tworzeniu prawdziwej gospodarki o obiegu zamkniętym” – mówi David Van Heuverswyn, dyrektor Every Can Counts Global.
Recykling każdej tony aluminium pozwala zredukować 9 ton emisji CO2 i zaoszczędzić 4 tony boksytu – surowca niezbędnego do produkcji aluminium. Dzięki recyklingowi aluminium możemy zaoszczędzić aż 95% energii potrzebnej do wyprodukowania nowej puszki z surowców pierwotnych.
Źródło informacji: RECAL