Jak minął tydzień w straży miejskiej ?

Miniony tydzień w straży miejskiej upłynął pod znakiem zabezpieczeń, festynów oraz interwencji, których było aż 1739. To zgłoszenia mieszkańców przekazane drogą telefoniczną, mailową lub osobiście ukierunkowały pracę strażników. Natomiast operatorzy monitoringu miejskiego przekazali do realizacji strażnikom lub policjantom 208 zdarzeń, które wymagały ich interwencji.

Ul. Karpia - wysypisko odpadów
Ul. Niegolewskich – zanieczyszczony chodnik przy remontowanej kamienicy

 

 Zgłoszenia mieszkańców przekazane drogą telefoniczną, mailową lub osobiście ukierunkowały pracę strażników. Natomiast operatorzy monitoringu miejskiego przekazali do realizacji strażnikom lub policjantom 208 zdarzeń, które wymagały ich interwencji.

Niestety nie da się ukryć, że wśród wszystkich interwencji dominowały związane te z ruchem drogowym – było ich aż 1091. Większość z nich dotyczyła źle zaparkowanych pojazdów na terenie Starego Miasta i okolic. Blisko 150 interwencji zakończyła się postępowaniem mandatowym wobec kierowców, którzy zignorowali zakaz parkowania m.in. na ul. Św. Marcin, Ratajczaka, Mostowej, czy na ulicach w obrębie Parku Kulturowego. Łącznie w mieście strażnicy nałożyli 270 blokad na pojazdy, odholowali 61 aut na parking strzeżony, które tamowały ruch i zagrażały bezpieczeństwu. Mniej widoczne „dla oka”, co nie znaczy, że mniej dotkliwe, to wezwania wystawione kierowcom, którzy pozostawili swój pojazd w miejscu niedozwolonym – było ich 627.

Ale interwencje związane z ruchem drogowym to nie wszystko – strażnicy wystawili 130 mandatów osobom spożywającym alkohol w miejscach zabronionych, 123 razy interweniowali wobec osób, których życie lub zdrowie było zagrożone.

127 razy wzywani byli do pomocy zwierzętom – ranne ptaki, koty, bezpańskie psy, czy młode kaczki bez matki – strażnicy Eko Patrolu przewieźli do Ptasiego azylu i Schroniska przy ul. Bukowskiej. Brali też udział w ratowaniu klępy łosia, która przypadkowo znalazła się na terenach zabudowanych Grunwaldu.

Czystość miejsc publicznych – (95 interwencji) – w sprawie zaśmieconych terenów nadwarciańskich w okolicy ul. Karpiej, strażnicy Referatu Północ interweniowali w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Stare meble, obudowy lodówek, części samochodowe, gruz i wiele innych drobnych śmieci można było znaleźć na łąkach w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Tym razem strażnikom nie udało się zidentyfikować sprawców zaśmiecenia. Tereny te uporządkowano na zlecenie zarządcy terenu.

Przy ul. Niegolewskich remontowana jest kamienica. Strażnicy rejonowi z Grunwaldu interweniowali w sprawie chodnika zanieczyszczonego gruzem budowlanym. Wykonywane prace remontowe nie mogą powodować utrudnień dla pieszych. Chodnik został sprzątnięty, a strażnicy zapowiedzieli częstsze kontrole. W całym mieście prace budowlane, na różną skalę, prowadzone są w prawie 200 miejscach. Jezdnie i chodniki pokryte błotem, zanieczyszczone tereny przyległe do budów, to najczęściej powtarzające się powody interwencji.

Ostatni tydzień to także wydarzenia z udziałem strażników dbających o porządek w trakcie imprez masowych. Juwenalia – które trwały od 23 do 25 maja, Kindernalia, czy Festyn Rodzinny przy Katedrze. W ocenie funkcjonariuszy wszystkie wydarzenie przebiegały bez poważniejszych zakłóceń.

źródło: sm.poznan.pl