Jarocin – Brał telefony na abonament na skradzione dokumenty! Teraz grozi mu do 8 lat za kratkami

Zarzuty oszustwa i podrobienia podpisu usłyszał 34-letni mieszkaniec gminy Jarocin. Mężczyzna zawierał umowy telekomunikacyjne i w ich ramach dokonywał zakupu drogich telefonów posługując się dokumentem, które ukradł w połowie 2015. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Sposób działania 34-letniego mieszkańca gminy Jarocin był niemal doskonale przez niego zaplanowany. W czerwcu 2015 roku ukradł on swojemu znajomemu portfel w raz z dowodem osobistym a następnie, w ciągu kilku dni podpisał z kilkoma firmami telekomunikacyjnymi umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych wraz z telefonem. Jego wybór padał zawsze na aparaty z tzw. górnej półki. Mężczyzna okazywał się skradzionym dowodem, a na umowach podrabiał podpis właściciela dokumentu.

Nie wiadomo, jak długo trwałby przestępczy proceder, gdyby na trop 34-latka nie wpadli policjanci z Zespołu dw. z Przestępczością Gospodarczą jarocińskiej komendy. Mężczyzna zawarł 6 umów, z których od początku nie zamierzał się wywiązać. Funkcjonariusze zbierali materiały i przyglądali się podejrzewanemu o przestępczy proceder mężczyźnie.

Zebranie materiału dowodowego wymagało od śledczych wielu godzin pracy, powołania biegłego i przesłuchania świadków. Także z uwagi na utrudniony kontakt z podejrzewanym, który nie stawiał się na wezwania i nie przebywał w miejscu zameldowania, postępowanie wymagało dodatkowych czynności.

Gdy śledczy mieli stuprocentową pewność, że mężczyzna dopuścił się przestępstwa, został on zatrzymany. Policjanci, w ramach wykonanych czynności ustalili, że 34-latek posługując się danymi osobowymi swojego znajomego, po podrobieniu jego podpisu, oszukał firmy telekomunikacyjne na łączną sumę ponad 10 tysięcy zł.

34-latek przyznał się do popełnienia tych przestępstw. Za swoje czyny może on trafić do więzienia nawet na 8 lat. Podejrzany był już wcześniej karany, między innymi za przestępstwa przeciwko mieniu. Źródło: KPP Jarocin