Kalisz – Uprawiali marihuanę na leśnych polanach! FILM

Blisko 5 tys. porcji narkotyku mogło powstać z krzewów konopi zabezpieczone przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Rośliny rosły na trzech specjalnie przygotowanych polanach. W związku z nielegalną uprawą konopi zatrzymanych zostało dwóch mężczyzn w wieku 32 i 34 lat. Obaj usłyszeli już zarzuty w Prokuraturze Rejonowej w Kaliszu.

Policjanci operacyjni z zespołu do walki z przestępczością narkotykową zdobyli informację, że na terenie gminy Koźminek, może znajdować się plantacja marihuany. Swoją wiedzę potwierdzili 25 lipca. Na trzech polanach zlokalizowanych w rejonie kompleksu leśnego i pól uprawnych, ujawnili nielegalną uprawę.

Funkcjonariusze łącznie znaleźli i zabezpieczyli ponad 100 krzaków konopi indyjskich w różnych fazach wzrostu. Najwyższe rośliny osiągnęły wysokość ponad 170 cm. Wstępne badanie testerem, wykazało w zabezpieczonych roślinach obecność substancji narkotycznych (tzw. THC). Na obszarze, gdzie rosły krzewy przeprowadzono dokładne oględziny terenu z udziałem technika kryminalistyki. Funkcjonariusze pobrali również próbki roślin do badań laboratoryjnych.

Na miejscu został zatrzymany 32-letni mieszkaniec Kalisza, który zajmował się pielęgnacją posadzonych krzewów konopi. Drugi z zatrzymanych to 34-letni mieszkaniec gminy Koźminek. W miejscu zamieszkania mężczyzny policjanci znaleźli blisko 150 gramów, gotowego już suszu roślinnego. Po przebadaniu testerem okazało się, że to marihuana. Obaj mężczyźni trafili do policyjnego aresztu.

Dalsze czynności w tej sprawie doprowadziły do ujawnienia w piwnicy użytkowanej przez 32-letniego kaliszanina, wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Policjanci zabezpieczyli blisko 5,5 kg krajanki tytoniowej oraz prawie 5,5 tys. sztuk papierosów. Wyliczone uszczuplenie podatkowe na rzecz Skarbu Państwa wynosi 8 tys. złotych.

Prokurator z Prokuratury Rejonowej w Kaliszu, na podstawie zebranego przez policjantów materiału dowodowego postawił podejrzanym zarzuty. Mężczyźni odpowiedzą m.in. za nielegalną uprawę konopi.

Szacunkowa, czarnorynkowa wartość wszystkich zabezpieczonych narkotyków to kwota blisko 150 tys. złotych.

Źródło: KMP Kalisz