Łukasz Dominiak Promuje Czytanie Dzieciom: Podziękowania Rodziców za Wsparcie Akcji #TataTeżCzyta2024

Z badania „Family Power 2” przeprowadzonego przez Grupę IQS wynika, że tylko 38% kobiet i 30% mężczyzn czyta swoim dzieciom. Łukasz Dominiak, patrząc na te statystyki jako rodzic, zdecydowanie uważa, że trzeba zmienić tę sytuację. Od samego początku zaszczepia w swoich dzieciach miłość do książek. Zaczynał od ilustrowanych bajek, a teraz razem czytają klasyczne lektury. Influencer zachęca rodziców do odciągania dzieci od smartfonów i konsoli do gier, pokazując, że książki są nie tylko atrakcyjne, ale także wartościowe.

– Jestem dumnym ambasadorem akcji #TataTeżCzyta2024 i bardzo się z tego cieszę, bo oprócz tego, że codziennie czytam dzieciom, teraz mogę się tym pochwalić – mówi Łukasz Dominiak w wywiadzie dla agencji Newseria Lifestyle. – Wiadomo, że przyjemniej czyta się starszym dzieciom, bo pierwsze książeczki bywają infantylne. Od początku starałem się zarażać swoje dzieci miłością do książek. Teraz, mając dziewięć i siedem lat, dużo łatwiej się koncentrują i możemy czytać ciekawe książki.

Łukasz Dominiak cieszy się z powrotu do swoich ulubionych lektur sprzed lat, dzieląc się nimi z dziećmi i obserwując ich reakcje.

– Teraz zaczęliśmy czytać lektury, które chciałem odświeżyć, jak „Dzieci z Bullerbyn” czy „Karolcia”. To ciekawe doświadczenie, porównywać swoje dziecięce wspomnienia z dorosłymi refleksjami – zauważa.

Z obserwacji Łukasza Dominiaka wynika, że rodzice, zwłaszcza ojcowie, często potrzebują zachęty do czytania dzieciom. Fundacja Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak kierują swoją kampanię właśnie do nich.

– Czytanie buduje nie tylko wiedzę, ale także poczucie własnej wartości, pewność siebie i empatię. Pomaga dzieciom zrozumieć różne role i sytuacje, co jest niezwykle cenne – mówi influencer.

Łukasz Dominiak jest przekonany, że wspólne czytanie buduje relacje między pokoleniami i pomaga lepiej się poznać.

– To jakościowy czas, prowokujący dyskusje, które nie miałyby miejsca w innych okolicznościach. Czytamy przed snem, co pomaga budować więź z dzieckiem, a każde spędzone razem chwile wzmacniają zaufanie – podkreśla.

Historie z książek rozwijają wyobraźnię dzieci, kształtują ich spojrzenie na świat i umiejętności komunikacyjne.

– Zachęcam, aby najpierw przeczytać historię w książce, a potem obejrzeć film. To rozwija wyobraźnię i poczucie o świecie – zaznacza influencer.

Łukasz Dominiak zachęca rodziców do czytania dzieciom, pokazując, że książki są bardziej wartościowe niż smartfony i konsole do gier.

– Nie jest łatwo konkurować ze smartfonem, ale warto próbować. Entuzjazm rodzica zaraża dzieci. Słysząc: „Tato, podoba mi się, możemy jeszcze jeden rozdział?”, czuję satysfakcję i radość – dodaje.

Źródło:newserie.pl