Nowy Tomyśl – 26-latka próbowała wyłudzić prawie 40tys od 77-letniej kobiety!

Nowotomyscy kryminalni zatrzymali 26-latkę próbującą wyłudzić od 77-latki pieniądze metodą „na kuzyna”. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań w sprawie oraz przestrzegają przed naciągaczami.

Kilka dni temu do 77-letniej mieszkanki zadzwonił nieznany mężczyzna i podając się za członka jej rodziny poprosił o 37 tys. zł. Jak mówił „kuzyn” pieniądze były mu potrzebne na zakup sprzętu elektronicznego. Niesamowicie ważną rolę odegrała w tym przypadku zakrojona na szeroką skalę kampania informacyjna o podobnych próbach wyłudzenia pieniędzy. Kobieta przypuszczała, że może być ofiarą potencjalnego oszusta więc chcąc zyskać trochę czasu, zagwarantowała mężczyźnie, że wypłaci całą kwotę z banku. Poprosiła też o trochę cierpliwości bo zajmie jej to trochę czasu. Następnie zadzwoniła do swojego syna, który niezwłocznie powiadomił policję.

Funkcjonariusze z KPP Nowy Tomyśl, w wyniku podjętych działań, zatrzymali 26-latkę, która przyszła po odbiór pieniędzy. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań w sprawie.

Policjanci przypominają osobom starszym o czujności. Metoda działania sprawców jest prawie zawsze taka sama. Oszust wybiera osobę i gromadzi na jej temat informacje. Następnie dzwoni i przedstawia się jako członek rodziny, najczęściej wnuczek. Po nawiązaniu kontaktu umiejętnie manipuluje rozmową uzyskując cenne informacje. Przez telefon tłumaczy, że znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, najczęściej jest to wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację czy też pokrycie szkód. Za każdym razem prosi o duże kwoty pieniędzy, ale zadowala go każda oferowana suma. Po odbiór gotówki wysyła swojego wspólnika lub wspólniczkę.

Oszuści działający tą metodą są bezwzględni, gdyż wykorzystują dobre serce i łatwowierność najczęściej samotnie zamieszkujących osób starszych. Przestępcy są pozbawieni skrupułów. Często, aby uniknąć takiego zagrożenia, wystarczy pamiętać o zwykłych środkach ostrożności.

Nowotomyscy policjanci apelują do wszystkich osób samotnych, starszych o zachowanie szczególnej ostrożności przy wpuszczaniu do mieszkania ludzi nieznanych, którzy próbują sprzedawać coś po niskich atrakcyjnych cenach, czy też podają się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji bądź proponują zawarcie korzystnych umów. Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika.

Źródło: KPP Nowy Tomyśl