Pleszew – Pięcioosobowym Oplem przewoziła siedmioro dzieci! 40-latka straciła prawo jazdy

Zgodnie z przepisami za przewożenie zbyt dużej liczby osób kierującemu zatrzymywane jest prawo jazdy na 3 miesiące. Ostatnio zetknęła się z nimi, kierująca oplem zatrzymana przez pleszewskich policjantów. Jak się okazało podczas kontroli, przewoziła ona o 3 pasażerów za dużo. Kobieta utraciła prawo jazdy oraz została ukarana mandatem.

29 listopada tuż po godz. 8 rano, w Żegocinie policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli samochód marki Opel Meriva. Jak się okazało podróżowała nim nadmierna liczba pasażerów.

Pojazd był przystosowany do przewozu pięciu osób. Podczas kontroli okazało się, że kierująca nim 40-latka zabrała 3 osoby więcej. W samochodzie wiozła siedmioro dzieci, które dowoziła do szkoły z sąsiedniej miejscowości. Mało tego, 40-latka przewoziła dzieci bez obowiązkowych fotelików.

Policjanci w związku z powyższym zatrzymali 40-letniej mieszkance gminy Czermin, prawo jazdy. Została ona ukarana również mandatem w wysokości 300 złotych, a na jej konto wpłynęły też punkty karne.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca straci prawo jazdy m.in. za zbyt dużą liczbę przewożonych w aucie osób. W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu naruszenia przepisów, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma dokument.
Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy. Kolejna „wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu. Powinniśmy również pamiętać, że już samo przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich pasażerów, a w przypadku zdarzenia drogowego może być tragiczne w skutkach.Przypominamy, że przewożenie w sposób zgodny z przepisami najmłodszych pasażerów to nie tylko obowiązek prawny. Po pierwsze zapewniamy im w ten sposób bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem, po drugie – i nie mniej ważne – uczymy dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dbajmy o swoje dzieci także każdego dnia w ruchu drogowym. Nawet najmłodsze dzieci mają miejsce w policyjnych statystykach. Często wpisują się w nie przez niefrasobliwość i brak wyobraźni dorosłych opiekunów.

Źródło: KPP Pleszew / zdjęcie archiwalne