Poznań na weekend – Gdzie warto się wybrać?

„Mały Książę” w poznańskiej wersji, dzień Kaprala Wojtka w Nowym ZOO, tajemnice azteckich kodeksów i charytatywny koncert dla Witka Brody. Bez względu na zainteresowania każdy podczas tego weekendu znajdzie coś dla siebie. Dzięki zmianom w rozkładzie jazdy tramwajów nocne podróżowanie po mieście stanie się łatwiejsze.

3 lutego rozpoczyna się VI Festiwal Podróżniczy „Na szagę”. W czasie trzech dni imprezy w Auli AWF będzie można obejrzeć filmy, spotkać się z podróżnikami i pisarzami. Wśród zaproszonych gości są Kamila Kielar, ekstremalna rowerzystka, Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan, miłośnicy gór i trudnych szlaków, Piotr Horzela, wnuk znanego Wielkopolanina – Arkadego Pawła Fiedlera – oraz rodzina Tulejów, odkrywcy Piątego Kierunku. Tegorocznym partnerem festiwalu jest Ambasada Indonezji, dlatego nie zabraknie również pokazów, spotkań z kulturą tego kraju. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.festiwalnaszage.pl.

W księgarni „Z bajki” organizowane jest spotkanie z Juliuszem Kublem, na którym będzie można się zapoznać z poznańską wersją „Małego Księcia”. Dla tych, którzy nie najlepiej radzą sobie z gwarą, autor przygotował specjalny słowniczek. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.00.

O godzinie 20.00 w klubie  Blue Note przy ulicy Kościuszki 78, rozpocznie się koncert zespołu Hot Water. Koncert jest początkiem promocji nowego albumu, który ma się ukazać w pierwszej połowie bieżącego roku. Bilety – 35 zł (m. stojące) i 45 zł (m. siedzące). o godzinie 19.00 w Auli im. S. Stuligrosza rozpocznie się koncert Tomasza Wesołowskiego „Basso obligato”. Odbędzie się on w ramach festiwalu Pracownia Fagocisty.

Dobrą wiadomością dla osób korzystających z kulturalnych rozrywek  jest fakt, że w nocy z piątku na sobotę ZTM zwiększy częstotliwość kursowania nocnych tramwajów linii 201. Zmiany te będą obowiązywały w weekendy i są odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez pasażerów. Pomiędzy godzinami 23.00 – 1.30 tramwaje linii 201 będą kursować co 15 minut.

4 lutego można rozpocząć pięciokilometrowym biegiem Parkrun odbywającym się na Cytadeli. Bieg rozpoczyna się o godzinie 9.00, a aby wziąć w nim udział, wystarczy się zarejestrować na stronie www.parkrun.pl/poznan/. Start znajduje się pod pomnikiem Bohaterów Cytadeli.

O godzinie 11.00 w Centrum Fitzgerald (ul. Jackowskiego) rozpocznie się warsztat dla rodziców, którym brakuje czasem pomysłu na to, jak rozmawiać z własnym dzieckiem  tak, by słuchało. O tej samej porze księgarnia „Z bajki” zaprasza najmłodszych na spotkanie z… Mysią Orkiestrą, a Słodownia +1 w Starym Browarze – na rodzinne warsztaty taneczne z Agnieszką Kryst.

W samo południe Muzeum Etnograficzne proponuje prelekcję poświęconą tajemnicom kodeksów azteckim i papierowi amate, z którego były wytwarzane. A w Cafe Leniwiec (os. Na Murawie 8/1) o tej samej porze rozpoczną się warsztaty dla dzieci, na których nauczą się wytwarzania mydełek. O godzinie 15.00 w tym samym miejscu będzie można z kolei wziąć udział w warsztatach edukacyjnych poświęconych jeżom.

O 17.00 w hali Gimnazjum nr54 (ul. Newtona) rozpocznie się mecz I ligi mężczyzn w piłce ręcznej między WKS Grunwald Poznań – GKS Żukowo.

W restauracji „Pyszna Kuchnia” (Stary Rynek 57) o godzinie 18.00 archeolog Agnieszka Łukaszyk, autorka książki „Wierzchowce Bogów”, wygłosi wykład „Koń w wierzeniach słowiańskich”. Wstęp wolny.

O godzinie 19.00 w Sali Wielkiej CK Zamek wystąpi Stanisław Słowiński Quintet w ramach cyklu „Jazzamek #5”. O 19.30 Blue Note zaprasza fanów zespołu Metallica na wspólne oglądanie koncertów na dużym ekranie. Na  żywo zagrają zespoły Significant Other i Alkoholica. O tej samej porze w PoemaCafe (ul. Langiewicza) rozpocznie się koncert Evgena Malinowskiego „Śladami rosyjskich bardów”.

4 i 5 lutego (sobota i niedziela) warto będzie zajrzeć do Nowego ZOO. Odbędzie się tam bowiem „Dzień Kaprala Wojtka”. Podczas imprezy będzie można się dowiedzieć jak żyją niedźwiedzie na świecie, a także zostanie zaprezentowana historia niedźwiedzia Wojtka, który podczas II WŚ przemaszerował cały szlak wojenny wraz z żołnierzami 2 Korpusu Polskiego. W sobotę impreza rozpocznie się o 10.30 tortem dla niedźwiedzi, które nie chcą spać, a w niedzielę – opowieściami o kinkażu, które rozpoczną się o 11.30. Szczegółowy program znajduje się na profilu FB poznańskiego ogrodu.

5 lutego CK Zamek organizuje koncert charytatywny dla Witka Brody, muzyka, lidera Kapeli Brodów, który uległ poważnemu wypadkowi jadąc na kolędę z darami dla Polaków w Naddniestrzu. Koncert rozpoczyna się o godzinie 17.00, wstęp jest darmowy, a w trakcie trwania koncertu zbierane będą datki, które w całości zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację muzyka.

W klubie Pod Minogą o godzinie 19.00 odbędzie się koncert wokalisty Warhaus. Jest to solowy projekt Marteena Devoldere, członka belgijskiej indie-rockowej grupy Balthazar. Natomiast o godzinie 20.00 w Blue Note wystąpi „Gerry Jablonski and The Electric Band”, grupa nazywana gigantami szkockiej sceny bluesowej, która podczas tej trasy koncertowej zagra tylko raz w Polsce – właśnie w Poznaniu.

Miasto Poznań/Biuro Prasowe/R. Giedrojć, L. Łada