Poznań – Policjanci odzyskali zabytkowe przedmioty skradzione z Poznańskiej Katedry! FILM

Policjanci z Poznania odzyskali skradzione z Katedry Poznańskiej trzy lichtarze oraz przedmioty skradzione z innego kościoła na poznańskim Starym Mieście. Osoby odpowiedzialne za kradzież zostały przez funkcjonariuszy zatrzymane już po kilkudziesięciu godzinach od popełnienia przestępstwa i teraz za swój czyn odpowiedzą przed Sądem.

Sprawa miała swój początek 29 stycznia br. Wówczas z jednego z ołtarzy znajdujących się w Katedrze Poznańskiej skradziono trzy lichtarze wykonane z metalu i brązu z grawerem o wzorze roślin. Jeden z nich stanowi szczególne dobro dla kultury. Policjanci z Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto, natychmiast zajęli się tą sprawą i w przeciągu kilkunastu godzin od zgłoszenia kradzieży, dotarli do osób, które mogły mieć związek z tym zdarzeniem.

Za kradzież lichtarzy, policjanci zatrzymali kobietę i mężczyznę. Osoby najpierw ukradły z Katedry dwa małe lichtarze, które po chwili sprzedali. Następnie kobieta wróciła do kościoła i ukradła jeszcze jeden lichtarz. Z uwagi na to, że nikt go nie chciał kupić – wyrzuciła go do kosza na śmieci. Wyrzucony do kosza przedmiot jest zaliczany do szczególnych dóbr dla kultury.

Policjanci jeszcze tego samego dnia dotarli do mężczyzny, który kupił skradzione przedmioty. W swoim domu posiadał on dwa lichtarze pochodzące z Katedry, a także dwa inne świeczniki oraz krzyż procesyjny, które jak się okazało – kupił od mężczyzny, który ukradł je z kościoła na Starym Mieście na początku stycznia br.

W efekcie podjętych przez mundurowych działań wszystkie sakralia zostały przez funkcjonariuszy odnalezione. Lichtarz wyrzucony do kosza na śmieci został znaleziony przez mieszkańca Poznania, który o swoim znalezisku poinformował policjantów.

Zatrzymana kobieta odpowie za kradzież przedmiotów z Katedry, który stanowią szczególne dobro dla kultury. Mężczyzna, który ukradł sakralia z kościoła na Starym Mieście odpowie za kradzież. Źródło: KM Policji w Poznaniu