Polowali na kierowców, wyłudzali odszkodowania! 6 osób usłyszało 30 zarzutów! Grozi im do 12 lat więzienia

Policjanci z Poznania zatrzymali członków stowarzyszenia deklarującego troskę o respektowanie prawa na drogach. Są podejrzani o „polowanie” na innych kierowców, doprowadzanie do kolizji drogowych i wyłudzenia odszkodowań. Za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzanie pieniędzy grozi im kara do 12 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali w środę 6 osób zamieszanych w wyłudzanie odszkodowań komunikacyjnych. Policjanci wstępnie szacują, że suma strat może sięgnąć nawet 2 milionów złotych. Wśród zatrzymanych są działacze jednego ze znanych stowarzyszeń działających na rzecz respektowania prawa na drogach.

Sposób działania podejrzanych polegał na tym, że wcześniej zakupionymi samochodami „polowali” na innych kierowców na terenie Poznania i innych miast Wielkopolski. W sprzyjających im sytuacjach doprowadzali do stłuczek. Występowali potem do ubezpieczalni o wypłaty odszkodowań. Innym ulubionym sposobem było celowe wjeżdżanie w wyrwy oraz dziury w drogach i świadome uszkadzanie w ten sposób samochodów. Następnie domagali się odszkodowań od zarządców dróg.

Policjanci poznańskiej drogówki kilka miesięcy temu zwrócili uwagę, że między innymi osoby znane im z wystąpień medialnych bardzo często wzywają ich do kolizji drogowych. Charakterystyczne było to, że zazwyczaj do zdarzeń dochodziło niemal w tych samych miejscach, poruszali się różnymi samochodami i mieli zainstalowanie systemy kamer mające potwierdzić ich wersję wydarzeń.

Podejrzaną sprawą zajęli się funkcjonariusze Wydziału PG Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Okazało się, że nazwiska wytypowanych osób pojawiają się w dziesiątkach spraw ubezpieczeniowych. Zebrane materiały dowodowe przekazali prokuratorom z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

W zaplanowanym zatrzymaniu podejrzanych wzięły udział grupy realizacyjne oraz funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych. Do policyjnego aresztu trafiła między innymi funkcjonariuszka KMP w Poznaniu. Komendant Miejski Policji w Poznaniu dzisiaj, po otrzymaniu materiałów z prokuratury, zadecyduje o uruchomieniu procedury zwolnienia jej ze służby w Policji.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego 6 podejrzanym przedstawiono łącznie 30  zarzutów wyłudzenia odszkodowań, oszustw, działania w zorganizowanej grupie przestępczej,  Za tego rodzaju przestępstwa grozi kara  8 lat pozbawienia wolności, a w przypadku przestępstw popełnionych w strukturach grupy przestępczej nawet do 12  lat więzienia.

Policja i Prokuratura wystąpiły do sądu z wnioskami o aresztowanie podejrzanych.

Andrzej Borowiak/IL