Raróg-16 wystartował – Największe ćwiczenie taktyczne w tym roku

2 Skrzyło Lotnictwa Taktycznego zaczęło dziś swoje największe ćwiczenia podczas którego ćwiczone będą sytuacje w działaniu kryzysowym z udziałem F-16. RARÓG-16 wystartował.

Ponad czterystu żołnierzy, około dziesięciu wielozadaniowych myśliwców F-16, dwie „casy” oraz podgrywające przeciwnika statki powietrzne z innych baz lotniczych,  chemicy oraz przeciwlotnicy sprawdzą swoją gotowość do służby poza granicami kraju. Piloci 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach przećwiczą różne scenariusze działań w powietrzu. Raróg-16 to największe ćwiczenie taktyczne z wojskami, które w tym roku organizuje 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego. W trakcie ćwiczeń zostanie sprawdzona gotowość wydzielonego komponentu powietrznego w ramach sojuszniczych zobowiązań, Kierownikiem ćwiczenia jest generał brygady pilot Dariusz Malinowski.

Gotowość do wykonania zadań osiągnięto w niedzielę o godzinie 15.00. Ćwiczenia rozpoczęto dziś wczesnym rankiem.  Żołnierze z 31. Bazy lotniczej wraz z wydzielonym zespołem Dowództwa 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, piloci z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z krakowskich Balic, przeciwlotniczy z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz chemicy z 6 batalionu chemicznego wraz z łącznościowcami z 6 batalionu dowodzenia to zespół, który sprawdzi elementy współdziałania podczas działań kryzysowych na terenie państwa gospodarza w trakcie realizacji sojuszniczych zobowiązań.

Lotników zabezpieczą przeciwlotnicze zestawy OSA, a o działanie przeciw Broni Masowego Rażenia zadbają chemicy wyposażeni w instalacje rozlewcze do dezaktywacji trujących środków.

Ćwiczenia trwają 24 godziny na dobę przez pięć dni. Scenariusz zakłada destabilizację w jednym z krajów sojuszniczych. Realizując swoje zobowiązania Polska wysyła komponent powietrzny na teren państwa gospodarza jako wkład narodowy do wspólnego działania koalicji. Nasze Jastrzębie wraz z personelem naziemnym, logistyką, oraz dowództwem  sprawdzą swoje działanie na wypadek kryzysu. To ważne by wszyscy potrafili zgrać swoje współdziałanie by osiągnąć zamierzony efekt, którym jest działanie na terytorium innego państwa
powiedział Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski.

Piloci przeciwiczą różne misje lotnicze podczas których będą symulować walki z przeciwnikiem powietrznym, niszczenie celów naziemnych czy przechwycenie celów w powietrzu. Załogi samolotów F-16 wykonają ogółem około 40 godzin nalotu wykonując swoje zadania w dzień i nocy nad terytorium całej Polski.

Rolę przeciwników powietrznych pełnić będą statki powietrzne z innych baz lotniczych, a jeden z transportowych C-295 wcieli się w rolę naruszyciel, którego F-16 zmuszą do lądowania. Obie „casy” przejdą ponadto certyfikację do wykonywania zadań transportowych w ramach Sił Odpowiedzi NATO.

Od poniedziałku do piątku 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego oprócz swoich codziennych zadań, zrealizuje bogaty scenariusz ćwiczenia, a jego uczestnicy będą wypełniali swoje zamierzenia. Wypowiadane podczas każdego dyżuru bojowego w Siłach Powietrznych hasło „Siły Powietrzne na straży granic Rzeczypospolitej Polskiej” nabieraja innego znaczenia. Nie od dziś polscy piloci chronią nie tylko swojego terytorium, a ćwiczenie RARÓG-16 pozwoli na wymianę wzajemnych doświadczeń, które pozwolą przygotować powietrzny komponent do działań
w sytuacjach kryzysowych. Jesteśmy gotowi!

Zdjęcie: 2slt.wp.mil.pl. Tekst: por. Grzegorz JASIANEK – Oficer Prasowy 2.SLT