Szamotuły – Pijany weekend kierowców w powiecie. Rekordzista miał pond 3 promile!

Policjanci na terenie powiatu szamotulskiego zatrzymali 4 kierujących, którzy byli pod wpływem alkoholu. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości polskie prawo przewiduje karę więzienia. Policja apeluje, aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Tylko w trzy dni na terenie powiatu szamotulskiego policjanci zatrzymali 4 osoby, które kierowały samochodem pod wpływem alkoholu. Do zatrzymań doszło w Szamotułach, Otorowie, Dusznikach oraz Podrzewiu koło Pniew.

14 lipca br. tuż po godz 8 w Szamotułach policjanci z szamotulskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Volkswagen Golf, którym kierował 53-letni mieszkaniec Bytynia. Mężczyzna miał prawie promil alkoholu w organizmie.

Kolejna osoba została zatrzymana do kontroli w dniu 16 lipca br. po godziny 8 w Otorowie. 49-letni mieszkaniec Międzychodu, który kierował samochodem marki Daewoo Tico miała prawie promil alkoholu w organizmie.

16 lipca br. po godzinie 20 policjanci z Pniew w Podrzewiu zatrzymali do kontroli 25-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna ten kierował samochodem marki Opel Vivaro i miał prawie trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Czwarta osoba został zatrzymana do kontroli 17 lipca po godzinie 9 w Dusznikach. Kierujący mercedesem, mieszkaniec gminy Duszniki miał ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Zgodnie z art. 178a § 1 Kodeksu karnego prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, które podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Nietrzeźwi kierujący pojazdami stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol obniża ich sprawność psychofizyczną, przez co trudniej jest się skoncentrować na drodze, a reakcje są znacznie opóźnione. Apelujemy więc o zachowanie rozwagi na drogach oraz o niewsiadanie za kierownicę pojazdu pod wpływem alkoholu. Często osoba, która znajduje się pod wpływem alkoholu, czuje się pewniejsza siebie i nie myśli o zagrożeniach, które niesie za sobą wsiadanie w takim stanie za kierownicę. Dlatego też apelujemy również do świadków, aby widząc taką próbę niezwłocznie zareagowali i w razie potrzeby natychmiast zadzwonili na Policję. Policyjne statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Praktycznie każdego dnia, na terenie kraju zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący.

Źródło: KPP Szamotuły