Zmasowane kontrole busów! Cel ITD – wyeliminowanie „żuczków”, które 3,5 tony mają tylko na papierze!

Wielkopolscy inspektorzy w ostatnim tygodniu przeprowadzali kontrole wagowe pojazdów, o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony. Te mało spektakularne działania jednak przynoszą poważne korzyści w eliminowaniu z rynku przewozów nieuczciwej konkurencji.

20180201_01

30 stycznia 2018 roku poznańscy inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego kontrolowali pojazdy o DMC do 3,5 tony na punkcie wagowym w Nowym Mieście Nad Wartą. Zatrzymano 10 samochodów, a aż w 8 przypadkach stwierdzono przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej i wystawiono mandaty karne na kwotę 2700 złotych. Rekordzista ważył ponad 5,5 tony, a więc przekroczył normę o ponad 2 tony. Ukarani kierowcy musieli zorganizować przeładunek pojazdów do uzyskania ich normatywności.

20180201_03

Z kolei kilka dni wcześniej inspektorzy z oddziału w Lesznie zatrzymali do kontroli na drodze krajowej nr 32 w Granowie 5 busów o DMC do 3,5 tony. Ważenie pojazdów wykazało, że są przeładowane. Rekordzistą okazał się transportowy recydywista, który po raz kolejny został zatrzymany za przeciążenie pojazdu. Całkowita masa rzeczywista jego busa wyniosła aż 5,9 tony, czyli o 2,4 tony za dużo. Za umieszczanie ładunku powodującego przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu wszystkich kierowców ukarano mandatami karnymi na łączną kwotę 2400 złotych i zakazano dalszej jazdy do czasu usunięcia naruszenia, czyli przeładowania towarów na inne samochody. Źródło: WITD Poznań

Czytaj także…

Skradzione w Niemczech dzień wcześniej BMW znalezione pod Poznaniem już w częściach! Policja zlikwidowała kolejną „dziuplę” w Smochowicach!