Jarocin – Areszt dla podpalacza

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o podpalenie jednego z pomieszczeń w Domu Pomocy Społecznej. To 31-letni mieszkaniec gminy Kotlin, pensjonariusz ośrodka. Sąd, na wniosek Policji i prokuratury, zastosował wobec podpalacza tymczasowy areszt.

6 marca br. ok godz. 15.00, dyżurny Policji otrzymał zgłoszenie o pożarze w Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci. W czasie gdy zastępy Straży Pożarnej prowadziły akcję gaśniczą oraz wietrzenia mocno zadymionych pomieszczeń, policjanci ustalali przebieg zdarzenia i typowali osoby mogące mieć związek z tym pożarem.

Mundurowi ustalili, że pożar został wywołany w wyniku zamierzonego działania, a podłożony został w jednym z pokoi DPS-u. Kilka minut później mundurowi wytypowali podejrzanego o podpalenie i dokonali jego zatrzymania. Okazał się nim 31-letni pensjonariusz placówki. Mężczyzna w chwili zatrzymania przebywał wraz z innymi ewakuowanymi pensjonariuszami i pracownikami placówki na zewnątrz budynku. Został przewieziony do policyjnego aresztu.

31-latek w rozmowie z policjantami zaprzeczał, aby miał jakikolwiek związek z tym zdarzeniem. Jednakże zebrany przez śledczych materiał dowodowy oraz informacje pozyskane podczas przesłuchania świadków, upewniły policjantów, że to zatrzymany przez nich mężczyzna dopuścił się zarzucanego mu przestępstwa.

Na bazie zgromadzonych materiałów zatrzymanemu przedstawiono zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach mające postać pożaru. Przestępstwo to jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8. Mężczyzna usłyszał też dwa inne zarzuty związane z uszkodzeniem mienia oraz znieważeniem, do których doszło w styczniu bieżącego roku.

Na wniosek policjantów i prokuratury, sąd aresztował tymczasowo mężczyznę na okres trzech miesięcy.

W wyniku zadymienia i zagrożenia pożarem ewakuowanych zostało 114 pensjonariuszy i 38 pracowników DPS-u. Trwa szacowanie strat, jakie w wyniku pożaru poniosło Starostwo Powiatowe w Jarocinie, któremu podlega Dom Pomocy Społecznej w Kotlinie. Źródło: KWP Poznań