Powiatowy XIV Finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

25 kwietnia 2016 roku w I Gimnazjum Akademickim w Nowym Tomyślu odbył się XIV Finał Powiatowego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz XIV Finał Powiatowego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Po wyrównanej rywalizacji pierwsze miejsca w grupie szkół podstawowych zajęła szkoła ze Zbąszynia, w grupie gimnazjalnej zwyciężyła szkoła z Opalenicy, zaś w grupie szkół ponadgimnazjalnych Zespół Szkół nr 1 z Nowego Tomyśla. Nad prawidłowością przebiegu zawodów czuwali oczywiście nowotomyscy policjanci.

nt indeks1

W poniedziałek 25 kwietnia 2015 roku punktualnie o 10:00 w Nowym Tomyślu rozpoczęła się kolejna edycja powiatowych turniejów edukacyjnych tj.: młodzieżowy turniej motoryzacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz turniej bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Tak jak w roku ubiegłym podczas turnieju rozegranych zostało wiele konkurencji. Uczestnicy musieli zmierzyć się nie tylko z testami wiedzy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale również pokonać na rowerze specjalnie przygotowany tor przeszkód oraz przejechać i to zgodnie ze znakami i obowiązującymi przepisami drogowymi miasteczko ruchu drogowego. Na tym jednak rywalizacja się nie zakończyła. Uczestnicy musieli wykazać się jeszcze nie lada umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiedzę z tego zakresu sprawdzali nowotomyscy strażacy na przygotowanym manekinie.

Dla uczestników Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego poprzeczka była znacznie wyższa. Młodzi zawodnicy musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, taką jaka obowiązuje na egzaminie na prawa jazdy. Ponadto sprawdzono ich wiedzę z zakresu historii motoryzacji oraz codziennej obsługi samochodu i znajomości części pojazdów, które musieli rozpoznać i powiedzieć co grozi podczas jazdy, gdy są one niesprawne.

nt indeks

Do turnieju przystąpiła duża liczba szkół zlokalizowanych w niewielkich miejscowościach, czyli tam gdzie dzieci częściej niż w dużych miastach poruszają się po drogach bez opieki dorosłych, zarówno jako piesi jak i rowerzyści. Dzięki tej imprezie dzieci i młodzież poznają i przyswajają sobie przepisy prawa o ruchu drogowym, a jednocześnie dobrze się bawią i mają szansę wygrać atrakcyjne nagrody.

Rywalizacja wśród drużyn była zacięta, ale panowała miła i sportowa atmosfera. Nad prawidłowością przebiegu turnieju czuwali nowotomyscy policjanci.

Źródło: KPP Nowy Tomyśl