Poznań – Aleks wytropił wandala

Policjanci z Poznania zatrzymali sprawcę zniszczenia wiaty przystankowej. Do mężczyzny doprowadził ich Aleks – policyjny pies. Czworonożny funkcjonariusz przez kilkaset metrów tropił podejrzanego. Ostatecznie zaprowadził przewodnika pod drzwi mieszkania. Podejrzanemu grozi teraz nawet 5 lat więzienia.

W nocy z 26 na 27 maja br. oficer dyżurny z Jeżyc otrzymał zgłoszenie o zniszczeniu wiaty przystankowej przy Parku Sołackim w Poznaniu. Wysłani na miejsce zdarzenia policjanci zabezpieczyli ślady i dowody. Ujawnili między innymi ślady krwi.  Na miejsce dyżurny wezwał patrol Wydziału Zabezpieczenia Miasta KMP – sierż. sztab. Krzysztofa Laskowskiego i st. sierż. Apoloniusza Kwieczkę. Towarzyszył im Aleks, pies patrolowo- tropiący.

Czworonożny funkcjonariusz od razu podjął trop, doprowadzając do  miejsca zamieszkania sprawcy. Młody mężczyzna przyznał się do wybicia szyb w wiacie przystankowej. Tłumaczył się policjantom, że pokłócił się dziewczyną i w ten sposób chciał wyładować swoją złość. Za zniszczenie mienia grozi mu teraz nawet 5 lat więzienia. Tropienie zapachu osoby w terenie miejskim jest bardzo trudne, ze względu na ilość śladów. Jednak odpowiednie szkolenie sprawia, że psy służbowe potrafią sobie poradzić i z tym z wyzwaniem.

Wydział Zabezpieczenia Miasta KMP, Oddział Prewencji Policji w Poznaniu oraz Komisariat Wodny posiadają 21 psów służbowych o różnej specjalizacji. Są one wykorzystywane w różnego rodzaju akcjach: poszukiwawczych, ratowniczych, do wykrywania ładunków wybuchowych, a także pracujące podczas codziennej służby patrolowej.

Źródło: KMP Poznań