Poznań/Chodzież – Policjanci odzyskali kradzione części samochodowe

Policjanci z Poznania zabezpieczyli na terenie pow. chodzieskiego części samochodowe warte kilkadziesiąt tys. złotych. Zatrzymali jedną osobę. Biegli wstępnie zidentyfikowali te przedmioty jako pochodzące ze skradzionych pojazdów z Niemiec i Francji. Za paserstwo grozi do 5 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu przy współpracy z funkcjonariuszami z Chodzieży i przedstawicielami Urzędu Kontroli Skarbowej weszli na teren dwóch dziupli na terenie pow. chodzieskiego. Do realizacji doszło 26 i 27 lipca br. Kryminalni weszli na teren dwóch placów w Podaninie i Szamocinie. Razem z nimi na miejscu pracowali biegli z Laboratorium Kryminalistycznego KWP, którzy każdorazowo bardzo dokładnie badają zabezpieczone części. Często te przedmioty mają pousuwane znaki identyfikacyjne ale specjaliści potrafią ustalić ich prawdziwe pochodzenie.

Na placach odnaleziono elementy zawieszenia, skrzynie biegów, elementy karoserii od bmw, audi, vw, forda, land rovera. Są to samochody skradzione na terenie Francji i Niemiec. Teraz te elementy będą szczegółowo badane. Jeżeli potwierdzi się, że pochodzą z przestępstwa, osoby, które nimi handlowały mogą usłyszeć zarzut paserstwa i trafić do więzienia nawet na 5 lat. Wartość zabezpieczonych części to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Policjanci na bieżąco monitorują środowisko osób związanych z handlem częściami samochodowymi. Częstokroć na tego typu placach, znajdują się tysiące różnego rodzaju przedmiotów. Teoretycznie przy takiej ilości, nie jest możliwe odnalezienie elementów, które mogą pochodzić z przestępstwa. Jednak podczas takich realizacji, policjanci doskonale wiedzą czego i gdzie szukać. Działają na terenie całego województwa. Sukcesywnie będą eliminować z rynku nieuczciwe osoby, które sprzedają  kradzione części.

Źródło: KWP w Poznaniu