Międzynarodowa Organizacja Pracy w ramach obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz w nawiązaniu do przypadającego w tym roku stulecia swojego istnienia, planuje podsumować minione lata działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy. Z tej okazji opublikuje raport opisujący 100-letnią historię jej zaangażowania w ochronę życia oraz promocję bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Raport przedstawi rozwój dziedziny bhp od czasów przed ustanowieniem MOP w 1919 r. z uwzględnieniem znaczących momentów zwrotnych, które mocno wpłynęły na sposób działania w obszarze bhp. Będzie zawierał teksty opracowane przez 33 ekspertów bhp z całego świata, w których każdy ekspert dzieli się swoim doświadczeniem i przekazuje przesłanie dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia oraz przyszłości pracy.

Z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy obchodzonego
28 kwietnia Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) ogłosiła temat obchodów tegorocznego wydarzenia. Będzie nim „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy jutra”.

Równolegle z obchodami Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, związki zawodowe na całym świecie 28 kwietnia obchodzą Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Obchody związkowe koordynuje Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych/International Trade Union Confederation (ITUC).

Tematem Dnia ogłoszonym przez ITUC w 2019 r. jest: Przejmij kontrolę – usuń niebezpieczne substancje z miejsca pracy.

To święto proklamowane w 2003 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych. Jego celem jest upamiętnienie osób zmarłych w rezultacie wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz zapobieganie takim tragediom.

źródło: gis.gov.pl