Szamotuły – Tragiczny wypadek! Zginął kierowca Łady

We wtorek 19 lipca o godz. 09.12 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie od dyżurnego Policji, który informował o wypadku drogowym samochodu ciężarowego i osobowego oraz dwóch osobach poszkodowanych, natomiast dyspozytor Ratownictwa Medycznego poinformował o dwóch osobach poszkodowanych, które zostały uwięzione w pojeździe oraz jednej osobie nieprzytomnej.

Wypadek miał miejsce w Szamotułach na ulicy Wojska Polskiego. Dyżurny Stanowiska Kierowania natychmiast do zdarzenia zadysponował cztery zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach oraz jeden zastęp OSP Baborowo.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali samochód ciężarowy marki IVECO, który uderzył w pojazd marki Łada Samara. Na miejscu był patrol Policji i Zespół Ratownictwa Medycznego.
Kierujący samochodem osobowym był uwięziony wewnątrz pojazdu (nieprzytomny), natomiast załoga ZRM ewakuowała na zewnątrz pasażerkę i przystąpiła do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Kierujący pojazdem ciężarowym opuścił pojazd o własnych siłach i znajdował się w pobliżu.

Droga wojewódzka 187 była nieprzejezdna w obu kierunkach.Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, wykonaniu dostępu za pomocą narzędzi hydraulicznych do poszkodowanego, wydobyciu mężczyzny z pojazdu i udzieleniu wspólnie z ratownikami ZRM kwalifikowanej pierwszej pomocy, pomocy w transporcie poszkodowanej kobiety do karetki ZRM, przemieszczeniu pojazdu osobowego na pobocze drogi oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.

Podczas prowadzonych działań kierujący samochodem ciężarowym źle się poczuł i ZRM udzielił mężczyźnie pierwszej pomocy.
Pomimo prowadzonej reanimacji kierowcy Łady, będący na miejscu lekarz stwierdził jego zgon. Natomiast pasażerka Łady i kierowca ciężarówki zostali przewiezione do Szpitala w Szamotułach.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (13 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej  Straży Pożarnej, Policja, ZRM oraz Prokurator.

Źródło:KW PSP w Poznaniu/PSP Szamotuły, Opracował: st. sekc. Łukasz Kawka, Zdjęcia: mł. ogn. Patryk Paszkowski