Szamotuły/Pniewy – Śmiertelny wypadek na „starej dwójce”

W piątek 15 lipca o godz. 10.45 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o wypadku drogowym samochodu ciężarowego i osobowego w miejscowości Pniewy.

Dyżurny Stanowiska Kierowania natychmiast do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej  w Szamotułach, jeden zastęp OSP Pniewy oraz powiadomił Zespół Ratownictwa Medycznego i Policje.
Na miejsce zdarzenia został zadysponowany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

pniewy osp 4141ajpg

Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali samochód ciężarowy marki Renault Magnum , który zderzył się z pojazdem marki Peugeot 306 .Osoby poszkodowane opuściły pojazdy przed przybyciem SP i znajdowały się w pobliżu pod opieką ZRM.

Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy ZRM w udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, przemieszczeniu pojazdu na pobocze drogi, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Na czas prowadzonych działań ruch na DK 92 został wstrzymany, następnie odbywał się wahadłowo.
Pomimo prowadzonej reanimacji, lekarz, po przybyciu na miejsce, stwierdził zgon mężczyzny. Jedna osoba poszkodowana została przewiezione do Szpitala w Szamotułach.

pniewy osp 4143ajpg

W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (13 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, ZRM oraz śmigłowiec LPR.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Źródło: KW PSP w Poznaniu, Opracował: st. sekc. Łukasz Kawka, Zdjęcia: mł. bryg. Roman Mucha, OSP Pniewy