Taylor Swift może zmobilizować młodych Europejczyków do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas zwrócił się do amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift z prośbą o pomoc w mobilizacji młodych Europejczyków do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2024 roku. Liczy także na wsparcie innych celebrytów.

Mimo licznych kampanii, wybory do PE cieszą się mniejszą popularnością niż wybory do parlamentów krajowych. W 2019 roku w głosowaniu udział wzięło tylko 50,66 proc. uprawnionych Europejczyków, podczas gdy w Polsce frekwencja wyniosła 45,68 proc., a w wyborach do Sejmu 61,74 proc. Podobna tendencja obserwowana jest w innych krajach europejskich. Pomimo tego unijni urzędnicy mają nadzieję, że uczestnictwo w nadchodzących wyborach będzie wyższe niż w ubiegłych latach.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas wyraził nadzieję, że Taylor Swift, która niedawno odwiedziła Europę w ramach trasy koncertowej, będzie w stanie zachęcić swoich fanów do udziału w wyborach poprzez swoje działania. Celebrytka wcześniej zachęciła do udziału w wyborach 35 tys. młodych Amerykanów.

Na obecną chwilę Taylor Swift nie odniosła się do apelu, jednak unijni urzędnicy liczą na jej pomoc oraz wsparcie innych popularnych artystów wśród młodzieży. Planuje się zaproszenie do udziału w kampanii profrekwencyjnej między innymi włoskiego zespołu Maneskin oraz hiszpańskiej piosenkarki Rosalii.

„Nikt nie mobilizuje młodych ludzi tak jak inni młodzi ludzie. Tak to działa. Młodzi ludzie zrobią to skuteczniej niż komisarze przemawiający w sali prasowej” – podkreślił wiceprzewodniczący KE.

Źródło informacji: EuroPAP News