Zarzut paserstwa dla 63-letniego obywatela Łotwy! Grozi mu do 5 lat za kratkami!

Dzięki działaniom podjętym przez kaliskich funkcjonariuszy z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą, których wsparli policjanci z Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach, 20 ton cytryn o rynkowej wartości 91 tys. złotych nie trafiło w ręce oszustów. Zarzut paserstwa w tej sprawie usłyszał 63-letni obywatel Łotwy. Przestępstwo to zagrożone jest karą 5 lat więzienia.

2 stycznia br. właściciel jednej z firm działających na terenie powiatu kaliskiego ujawnił, że na dane jego przedsiębiorstwa nieznana osoba zamówiła od hiszpańskiego dostawcy 20 ton cytryn o łącznej wartości 91 tys. złotych. Zamówione owoce miały trafić nie do siedziby firmy znajdującej się pod Kaliszem, ale na jedną z giełd owocowo-warzywnych na terenie województwa mazowieckiego. Zaniepokojony właściciel postanowił zgłosić ten fakt na Policji.

Kaliscy funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, natychmiast podjęli działania, które miały na celu zabezpieczenie ładunku oraz zatrzymanie sprawców przestępstwa. O sytuacji powiadomiono policjantów z Komendy w Starych Babicach, którzy namierzyli ciężarówkę przewożącą owoce. Okazało się, że 20 ton cytryn miało zostać przeładowane do dwóch innych pojazdów ciężarowych. W ten sposób owoce miały opuścić terytorium Polski.

3 stycznia br., w  trakcie przeładunku cytryn na terenie giełdy, zatrzymany został 63-letni obywatel Łotwy. Mężczyzna kontaktował się telefonicznie z kierowcą ciężarówki wiozącym cytrusy i instruował go, w które miejsce należy dostarczyć „zamówiony” przez firmę towar.

Zatrzymany został przewieziony do Komedy Miejskiej Policji w Kaliszu, gdzie na podstawie zebranego materiału dowodowego funkcjonariusze przedstawili mu zarzut paserstwa. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą nadal pracują nad sprawą. Nie wykluczone są dalsze zatrzymania. Policjanci ustalają, kto bezprawnie posłużył się danymi firmy składając zamówienie u hiszpańskiego dostawcy. Źródło: Policja Wielkopolska