Złotów – Mimo cofniętego prawo jazdy, nadal kierował. Grozi mu do 2lat!

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego złotowskiej komendy zatrzymali 37-letniego mieszkańca gminy Okonek, który pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, prowadził samochód. W myśl nowych przepisów czyn ten stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 2 lat.

Od 18 maja 2015 roku obowiązują nowe przepisy zaostrzające kary m.in. dla pijanych kierowców oraz kierowców poruszających się w terenie zabudowanym z nadmierną prędkością. Jednym z czynów, który został wprowadzony do Ustawy Kodeks Karny jest przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Mówi o tym art. 180a KK:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Wczoraj policjanci ze złotowskiej drogówki zatrzymali kierowcę, który naruszył powyższy przepis. Do tego zdarzenia doszło na drodze wojewódzkiej nr 190 pomiędzy miejscowością Czajcze a miejscowością Podróżna. Około godziny 12.30 funkcjonariusze skontrolowali osobowego forda. Pojazd prowadził 37-letni mieszkaniec gminy Okonek. Mężczyzna nie posiadał przy sobie prawa jazdy. Po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że 18.02.2015 roku cofnięte zostały mu uprawnienia do kierowania pojazdami. W myśl nowych przepisów kierowca popełnił przestępstwo. Za ten czyn może trafić do więzienia nawet na 2 lata.

Źródło: KPP Złotów