Gniezno – Bunt, pożar, pościg i zatrzymanie w Zakładzie Karnym w Gębarzewie

Bunt, pożar, pościg i zatrzymanie…. To nie scenariusz filmu sensacyjnego. To przebieg  specjalistycznych ćwiczeń, sprawdzających umiejętność współdziałania służb w sytuacjach kryzysowych i podnoszenie umiejętności prowadzenia wspólnych działań przez poszczególne formacje,  które odbyło się  w Zakładzie Karnym w Gębarzewie.

 gn s1310020a

Ćwiczenia przeprowadzono w warunkach, które zbliżone były do rzeczywistych. Ich celem było doskonalenie sprawności i szybkości reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz wypracowanie optymalnych zasad współdziałania służb. W ćwiczeniach uczestniczyli policjanci, służba więzienna, oraz strażacy.

gn s1310045a

Według scenariusza ćwiczeń, na placu spacerowym Zakładu Karnego w Gębarzewie grupa trzech osadzonych odmawia zejścia z placu. Skazani, wśród których jest przywódca grupy pseudokibiców, zachowują się arogancko, prowokacyjnie, zaczynają demolować dostępny sprzęt. Dodatkowo przed bramą znajduje się inna grupa domagająca się uwolnienia ich przywódcy. W pewnym momencie w okolicy budynku administracji wartownik Zakładu Karnego zauważa dym wydobywający się z pojazdu służbowego, pod który prawdopodobnie został podłożony ogień.

W ćwiczeniach realizowane były różne scenariusze. Wszystko po to, aby w sytuacji realnej działać sprawnie.

Źródło: KPP Gniezno