Ile realnie kosztuje pożyczka na 3 miesiące?
Pożyczki pozabankowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem, które – w porównaniu do innych ofert finansowych, takich jak kredyt gotówkowy czy samochodowy – pozwala na szybkie i krótkoterminowe uzyskanie środków przy ograniczonych formalnościach. Wpływ na to ma kilka czynników: przede wszystkim uproszczone wnioskowanie, skrócony czas podejmowania decyzji, szybszy proces weryfikujący zdolność kredytową… Nic więc dziwnego, że pożyczka gotówkowa cieszy się coraz większą popularnością. Jak jednak spośród licznych ofert wybrać tę najkorzystniejszą?
1. Korzystna pożyczka – gdzie ją znaleźć?
2. Jakie koszty pożyczki musisz wziąć pod uwagę?
3. Koszty pożyczki na 90 dni – jak je wyliczyć?
Obecnie pożyczki i kredyty gotówkowe mają dość wysokie oprocentowanie, co związane jest z sytuacją na rynku finansowym. Nie oznacza to jednak, że tani kredyt gotówkowy czy tania pożyczka nie istnieją. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi dotyczących weryfikacji ofert.
Korzystna pożyczka – gdzie ją znaleźć?
Paradoksalnie, duża liczba ofert sprawia, że potencjalny pożyczkobiorca ma w czym wybierać, dlatego – mimo ogólnej trudnej sytuacji – pole manewru jest dość spore. Wiele pytań dotyczy jednak tego, ile kosztuje pożyczka na 3msc realnie i czym sugerować się, aby wybrać najtańszą ofertę.
Podobnie jak w przypadku kredytów przyda się kalkulator kredytu gotówkowego, tak w przypadku pożyczek dobrym pomysłem jest skorzystanie z analogicznego narzędzia. Niektóre firmy pożyczkowe upraszczają życie swoim klientom, oferując w przypadku pożyczki gotowe formularze, w których automatycznie wylicza się wysokość miesięcznej raty, w tym wysokość odsetek, w zależności od wprowadzonych parametrów. Przykładem są pożyczki Supergrosz.
Jakie koszty pożyczki musisz wziąć pod uwagę?
Aby móc oszacować koszty pożyczki, z jakimi wiąże się pożyczka na 90 dni czy kredyt gotówkowy online, warto wiedzieć, co w ogóle się na nie składa. W każdym przypadku pod uwagę musisz wziąć:
- oprocentowanie,
- prowizja za udzielenie pożyczki lub kredytu,
- opłata przygotowawcza,
- dodatkowe ubezpieczenia.
Warto wiedzieć, że udzielenie pożyczki na okres dłuższy niż 30 dni może wiązać się z dodatkowymi opłatami.
Koszty pożyczki na 90 dni – jak je wyliczyć?
Z punktu widzenia spłaty zobowiązania kluczowe znaczenie ma jego całkowita kwota. Aby ją ustalić, nie musisz samodzielnie wyliczać wszystkich składowych pożyczki.
Po pierwsze, ważną rolę odgrywa tu rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli RRSO. To parametr o tyle ważny, że – w przeciwieństwie do samego oprocentowania – gromadzi wszystkie wydatki ponoszone przez pożyczkobiorcę. Jeśli RRSO wynosi 30% w skali roku, wystarczy dostosować ten wskaźnik do okresu wybranej pożyczki.
Dodatkowo niemal każda firma, która oferuje pożyczki, umieszcza na swojej stronie formularz, w którym za pomocą ustawienia suwaka można sprawdzić, jaka kombinacja okresu spłaty i kwoty pożyczki będzie najlepsza w danym przypadku.
Artur Sowa