Inspekcja Transportu Drogowego: Wirtualny przewóz aut! Takie rzeczy na autostradzie A2!

Wyłącznik cyfrowego tachografu sterowany kombinacją pedałów hamulca i gazu bez wychodzenia z pojazdu! Wydawałoby się, że w ten sposób wygodnie i bezkarnie można oszukiwać, ale nie gdy inspektor-diagnosta jest w pobliżu.

20170308_02

Dobrze zapamięta dzień 7 marca kierowca, który został zatrzymany na parkingu za punktem poboru opłat Gołuski, przy autostradzie A-2. Prawie idealny wyłącznik tachografu poddał się, gdy do akcji wkroczył inspektor z poznańskiej inspekcji drogowej. Kierowca wiózł z Niemiec do Polski samochody na lawecie.

20170308_03

Podczas szczegółowej kontroli zainstalowanego w pojeździe tachografu wraz z impulsatorem skrzyni biegów, inspektor stwierdził podłączenie niedozwolonego urządzenia dodatkowego: wyłącznika tachografu sterowanego kombinacją pedałów hamulca i gazu. A cała kombinacja po to, aby fałszować zapisy prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytą drogę. Włączenie wyłącznika tachografu w trakcie jazdy pojazdu, powodowało zapisywanie w tachografie cyfrowym oraz na karcie kierowcy przerwy w jeździe, a nie rzeczywistej aktywności.

Za tę „wirtualną” jazdę kierowca został ukarany mandatem karnym w kwocie 2000 zł. Wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne. Źródło: WITD Poznań