Nie ma mowy o bezkarności domowych agresorów

50-latek został aresztowany za groźby i znęcanie się nad swoją matką – podaje Komenda Powiatowa Policji w Środzie Wielkopolskiej. Mężczyzna straszył swoją matkę i groził podpaleniem domu. Złamał również zakaz zbliżania się do swojej ofiary. Policjanci podkreślają, że wyzywanie, bicie, poniżanie bliskich to przemoc domowa. Sprawcy rodzinnej przemocy nie są bezkarni.
Nierzadko muszą opuścić dom nawet, gdy należy do nich.

Bicie, grożenie, szarpanie, poniżanie, obrzucanie obelgami to tylko niektóre z przejawów przemocy domowej. Nikt nie powinien tolerować i zgadzać się na takie zachowanie, szczególnie wobec członków rodziny. Służby i instytucje w powiecie średzkim nie są pozostawiają ofiar domowej przemocy samym sobie. Zmodernizowane przepisy dotyczące procedury Niebieskiej Karty pozwalają, na szybką interwencję i skuteczne izolowanie sprawcy od ofiary. Mundurowi podkreślają, że w przypadku przemocy fizycznej i psychicznej wobec bliskich nie ma mowy o pobłażaniu.

W ubiegłym tygodniu 4 lipca br. mieszkanka powiatu średzkiego zgłosiła, iż jej syn wszczął awanturę. Policjanci skierowani na miejsce potwierdzili zgłoszenie. Ustalili, iż mężczyzna groził matce, a kobieta rzeczywiście bała się pogróżek, w tym również podpalenia domu. Awanturnik został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Natychmiast też usłyszał zarzuty za popełnione przestępstwo związane z kierowaniem gróźb karalnych wobec matki. Prokurator poparł wniosek policjantów i dzień po zatrzymaniu sąd zastosował wobec 50-letka tymczasowy areszt. Mężczyzna od razu z policyjnej celi trafił do aresztu śledczego i tam będzie oczekiwał na sprawę.

Przypomnijmy, że znęcanie się fizyczne lub psychicznie nad osobą bliską podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Częstym przestępstwem towarzyszącym znęcaniu są groźby karalne. Tu temida jest też surowa i przewiduje nawet dwa lata więzienia za takie zachowanie.

Policjanci przypominają, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem.

Czy ktoś z Twoich bliskich:

 • bije Cię, popycha, szarpie?
 • grozi, że Cię zabije?
 • poniża, obrzuca obelgami?
 • kontroluje wszystko co robisz, z kim się widujesz?
 • nie pozwala Ci widywać się z rodziną i przyjaciółmi?
 • niszczy Twoją własność?
 • zabiera pieniądze, a potem każe o nie prosić?
 • obwinia Cię o swoje agresywne zachowanie?

  Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś TAK oznacza to, że doświadczasz przemocy domowej.

CO ROBIĆ W PRZYPADKU PRZEMOCY DOMOWEJ?

KROK 1

W sytuacji zagrożenia życia reagują policjanci patrolu interwencyjnego. W przypadku przemocy w rodzinie zakładają Niebieską Kartę – specjalny druk przygotowywany na takie sytuacje.

KROK 2

Na podstawie Niebieskiej Karty dzielnicowy obejmie rodzinę nadzorem i wskaże do jakich instytucji zwrócić się o pomoc.

KROK 3

Zgłoś się do placówek świadczących pomoc ofiarom przemocy na terenie powiatu średzkiego .

KROK 4

Złóż do Prokuratury lub na Policję wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.

KROK 5

Jeśli krzywdzone są dzieci, masz obowiązek im pomóc, zawiadom Sąd Rodzinny, Prokuraturę lub Policję.

Możesz to zgłosić Policji, bezpośrednio w prokuraturze, możesz również powiedzieć o tym pracownikowi socjalnemu lub zwrócić się o pomoc w tej spraw do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Wobec sprawców przemocy domowej prokuratorzy bardzo często stosują:

 • nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę (nawet jeśli ma prawo własności do lokalu);
 • zakaz zbliżania się sprawcy do pokrzywdzonego
 • zakaz kontaktowania się z osobami pokrzywdzonymi
 • dozór policyjny
 • a także areszt.

Źródło: KPP Środa Wielkopolska