Nowy Tomyśl – Kim jest tajemnicza postać z latarnią, która w tym roku wita jarmarkowych gości? Czy to pomnik Henryka Helwinga?

Już można odliczać minuty do oficjalnego otwarcia tegorocznego Jarmarku Chmielo Wikliniarskiego w Nowym Tomyślu. Od wczoraj setki mieszkańców przyglądają się powstającym jak grzyby po deszczu różnego rodzaju karuzelom, stoiskom gastronomicznym, kramikom z różnościami.

SONY DSC

Nie sposób też nie zauważyć wykonanej z metalowych elementów postaci, rzeźby o proporcjach człowieka. Ów postać trzyma w ręku latarnie, na głowie ma wysoki cylinder i wita wszystkich wchodzących do nowotomyskiego parku.Komentarze przechodzących mieszkańców miasta i skojarzenia, co do postaci bywają różne.

nwjcw (2)

Tak to na pewno były burmistrz Helwing on zawsze w takim kapeluszu otwierał minione jarmarki, nie, nie to jest Andrzej Pawlak ten od wikliny , on też miał taki kapelusz, a ta lampka, po co? – A to te światełko w tunelu, które ma rozbłysnąć nad miastem – przekomarzali się trzej starsi mieszkańcy Nowego Tomyśla, którzy czekali na akt wkopania przez burmistrza Hibnera magnolii nieopodal nowego pomnika.

nwjcw (11)

Tak, tak Helwing też sadził – dodał jeden z leciwych panów.

nwjcw (1)

Niestety sadzenie magnolii, które miało odbyć wg. nieoficjalny informacji około godziny 12:00, rośliny już czekały w dołach na uroczystość, jednak zmieniła się godzina ich wkopania i trafiły do samochodu, a na moment trwałego i posadzenia w nowotomyski grunt poczekają jeszcze kilka godzin pewnie do 17.15.

nwjcw (10)

Jak czytamy z tabliczki umieszczonej przy rzeźbie , tajemnicza postać to sam założyciel Nowego Tomyśla Feliks Szołdrski projektu i wykonania artysty Edwarda Kupca. Zapraszamy na kolejne wieści z tegorocznego Jarmarku…

 

 

UWAGA!!! Jeśli postać z Parku nie przypomina Tobie osób podanych w naszej sondzie, to podeślij do nas własną propozycje, któż to taki…
e-mail: redakcja@naszaWielkopolska.pl

Autor najciekawszej propozycji otrzyma od redakcji portalu nagrodę niespodziankę!

nwjcw (8)