Szamotuły – W pierwszy dzień wiosny stracili prawo jazdy

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Szamotułach zatrzymali cztery prawa jazdy w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym. Za to wykroczenie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, na najbliższe 3 miesiące stracili prawo jazdy.

W dniu 21 lutego br. cztery osoby poruszających się samochodami po drogach naszego powiatu straciło prawa jazdy. Wszyscy kierujący przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.
W miejscowości Pęckowo Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Szamotułach, około godziny 11:00 zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki VW Polo. Powodem kontroli było rażące przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. Kierujący samochodem 53-letni mieszkaniec gminy Pniewy poruszał się z prędkością 109 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50.
Drugiego kierującego policjanci zatrzymali w Bytyniu o godzinie 12:00. Kierujący audi, 26-letni mieszkaniec gminy Ostroróg w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 112 km/h. Dozwoloną prędkość przekroczył aż o 62 km/h.

Kolejną osobę do kontroli drogowej mundurowi zatrzymali w Bininie po godzinie 15. Kierująca volkswagenem, 37 letnia mieszkanka gminy Wronki, dozwoloną prędkość przekroczyła o 51 km/h. Kobieta poruszała się z prędkością 101 km/h.
Czwartą osobę funkcjonariusze zatrzymali przed godziną 16 w Bytyniu. Kierująca samochodem osobowym marki Peugeot, 36-letnia mieszkanka gminy Kaźmierz poruszała się z prędkością 104 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50. Dozwoloną prędkość przekroczył o 54km/h.
Za popełnione wykroczenia policjanci zatrzymali kierującym prawa jazdy oraz nałożyli mandaty karne. Teraz przez trzy miesiące nie będą mogli kierować samochodami.

Policjanci przypominają, że nadmierna prędkość to jedna z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. Przy tak dużych prędkościach, czas jaki mamy na reakcję jest minimalny. Wsiadając za kierownicę, kierujmy się rozsądkiem.

Od 18 maja 2015 r. obowiązują zmiany w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym. Zgodnie z art. 135 ust. 1a policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

Źródło: KPP Szamotuły – Ewelina Grabowa