Szamotuły – W wypadku samochodowym zginęły 4 osoby z Wronek! Do tragicznego zdarzenie doszło w pobliżu żwirowni na trasie Piotrowo – Klępicz

W piątek 1 września 2017 o godzinie 06.52 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wypadku drogowym z udziałem samochodu osobowego, który uderzył w drzewo oraz jednej osobie poszkodowanej na drodze wojewódzkiej nr 182 Piotrowo – Klempicz, w pobliżu żwirowni. 
Po chwili Dyspozytor Ratownictwa Medycznego poinformował, że w zdarzenia biorą udział dwa pojazdy oraz może być pięć osób poszkodowanych.Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Piotrowo, OSP Obrzycko, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz policja.
Ze względu na charakter zdarzenia dyżurny poinformował SKKP w Czarnkowie o zaistniałej sytuacji, które na miejsce zadysponowało jeden zastęp JRG Czarnków oraz OSP Lubasz. Po dojeździe na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił w przeprowadzonym rozpoznaniu, że zderzyły się prawdopodobnie czołowo dwa samochody osobowe. Kierujący samochodem marki BMW opuścił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu. W samochodzie Opel Zafira znajdowały się cztery uwięzione osoby, nieprzytomne, bez funkcji życiowych. Równocześnie z pierwszymi zastępami SP na miejsce zdarzenia przybył ZRM.
Pojazdy znajdowały się w przydrożnym rowie i były oddalone od siebie o ok. 200 m, elementy samochodów były rozrzucone na drodze oraz w rowie.
Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz ZRM, po przebadaniu osób w pojeździe Opel, stwierdził zgon.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy ZRM w udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy jednej osobie poszkodowanej, wykonaniu dostępu za pomocą narzędzi hydraulicznych do osób uwięzionych w pojeździe Opel, wydobyciu czterech osób z pojazdu oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych i posprzątaniu drogi z pozostałości po wypadku. Kierowca BMW 21-letni mieszkaniec powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego został przewieziony przez ZRM do szpitala.
Dwie kobiety i dwóch mężczyzn, którzy zginęli w wypadku to mieszkańcy Wronek.
Podczas prowadzonych działań ratowniczych droga była zablokowana – Policja zorganizowała objazdy.
Na miejsce akcji przybył Komendant Powiatowy PSP w Szamotułach, Dowódca JRG, Oficer w dyspozycji Komendanta Powiatowego oraz Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.
Zorganizowano również punkt obsługi dla przybyłych na miejsce dziennikarzy. Obsługę punktu zapewnili Oficer Prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Sławomir Brandt oraz Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach mł. asp. Sandra Chuda, którzy udzielali informacji mediom lokalnym oraz ogólnokrajowym.
W działaniach ratowniczych, trwających ponad 6 godzin, brało udział 10 zastępów (35 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja, Prokurator oraz Pomoc Drogowa. Przyczyny tragicznego zdarzenia ustala Policja pod nadzorem Prokuratora.

Źródło: PSP Szamotuły, Opracował: st. sekc. Łukasz Kawka, Zdjęcia: st. asp. Maciej Maćkowiak, st. str. Dariusz Marciniak