Ważny apel Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu do motocyklistów !

27 kwietnia br. w Licheniu Starym odbędzie się symboliczne otwarcie sezonu motocyklowego na terenie Wielkopolski. Wszystko to w ramach „VII Ogólnopolskiego Zlotu Gwiaździstego Motocykli i Pojazdów Zabytkowych Licheń 2019”. Organizatorem jest Klub Motocyklowy „Blue Rangers IPA Poland”. Z tej okazji Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka wystosował do wszystkich motocyklistów specjalny apel.

308-246355

Sezon motocyklowy rozpoczęty.

Wiosenna aura powoduje, że z dnia na dzień na naszych drogach pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów.

Większość motocyklistów na naszych drogach to ludzie respektujący przepisy. Są to osoby świadome zagrożeń, więc sami ich nie stwarzają, chroniąc zarówno swoje życie, jak i swoich pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego. Jest wśród nich wypróbowane grono naszych sojuszników, propagujących działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na wielkopolskich drogach.

Niestety zdarzają się też tacy, u których górę nad rozsądkiem bierze brawura. Należą do nich szczególnie młodzi ludzie, którzy chcą się popisać przed rówieśnikami. Te zachowania często idą w parze z brakiem umiejętności kierowania motocyklem, brakiem wystarczającej wiedzy, i przewidywania zagrożeń.

Ostatnie lata to ogromny przyrost jednośladów na naszych drogach. Na szczęście nie idzie za tym lawinowy wzrost zagrożenia. Niestety, statystyki nie są zadowalające. W ubiegłym roku w wypadkach drogowych na terenie naszego kraju zginęło 238 motocyklistów, w tym 12 pasażerów, a 2478 zostało rannych, w tym 233 pasażerów; w Wielkopolsce śmierć na drodze poniosło 16 kierujących motocyklami, a 251 osób odniosło obrażenia ciała.

Przyczyny tych wypadków są różne – to błędy zarówno samych motocyklistów, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Przyczyny powstawania wypadków i błędy popełniane przez motocyklistów można by długo wyliczać, ale podstawowy problem to brawura, brak rozwagi i przewidywania zagrożeń, a także brak umiejętności w kierowaniu motocyklem.

Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też
o kulturę i wzajemną życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Motocykliści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, ze swoimi prawami, ale też obowiązkami.

Liczę na to, że stereotyp motocyklisty, kojarzonego z lekceważeniem przepisów ruchu drogowego, brawurą na granicy ryzyka i bezpieczeństwa, dzięki Wam – dzisiejszym motocyklistom – ulegnie całkowitej przemianie. Dziękuję tym\, którzy od lat budują właściwy wizerunek bezpiecznego motocyklisty.

Życzę wszystkim motocyklistom, aby liczba wyjazdów, zawsze była równa liczbie bezpiecznych powrotów.

źródło: wielkopolska.policja.gov.pl